Jadę do Gdańska na 30 lecie odzyskania wolności

ŚWIĘTO WOLNOŚCI I SOLIDARNOŚCI

 

Szanowni Państwo,

Z radością i nadzieją pozwalam sobie skierować do Państwa zaproszenie na Święto Wolności i Solidarności z okazji 30 rocznicy odzyskania wolności i upadku komunizmu w Europie, organizowane przez Europejskie Centrum Solidarności i miasto Gdańsk
w dniach 1–11 czerwca 2019 roku.

Przyjazd do Gdańska zadeklarowało już wielu bohaterów tamtych wydarzeń, dawni opozycjoniści, samorządowcy, ludzie nauki i kultury, obywatele zainteresowani rozwojem demokracji oraz przyjaciele i darczyńcy ECS, dzięki których hojności wspólne świętowanie jest możliwe. Chcemy być razem ponad podziałami, cieszyć się wolnością, debatować, podsumować dorobek minionych lat i wytyczyć ścieżki rozwoju na kolejne dekady.

Nie wyobrażam sobie, aby w tych ważnych dniach zabrakło najaktywniejszych obywateli – reprezentantów organizacji społecznych, ruchów miejskich i aktywnych społecznie grup nieformalnych, dzięki którym życie Polek i Polaków codziennie zmienia się na lepsze. W dniach 1–4 czerwca naprzeciwko wejścia głównego do ECS zostanie zorganizowana strefa społeczna, w której będziecie Państwo gospodarzami.

Chcemy pokazać wieloletni dorobek organizacji społecznych, czyli wszystko to, co by się w Polsce nie wydarzyło, gdyby nie odpowiedzialność i zaangażowanie sektora pozarządowego. Chcemy opowiedzieć, jak działają organizacje, jakie są obszary ich aktywności, kim są ludzie w nich pracujący i ci, którzy korzystają z ich wsparcia. Pragniemy porozmawiać o tym, jak lepiej budować przyszłość.

Kulminacją naszego samorządowo-pozarządowego spotkania w Gdańsku będzie wspólna sesja pod hasłem „Samorządna Rzeczpospolita. Samorząd, organizacje społeczne i aktywność obywatelska we współczesnej demokracji” – 3 czerwca, 
w poniedziałek, o godz. 14.00.

Ostatnie lata prezydentury śp. Pawła Adamowicza przyniosły w Gdańsku otwarcie na organizacje pozarządowe i ruchy obywatelskie, a także kwestie ważne i trudne – integrację imigrantów i równe traktowanie. Dzięki wyzwaniom, które wskazał sektor społeczny, zaczęliśmy silniej praktykować lokalną demokrację, pytać o jej znaczenie 
i przejawy. Przekonaliśmy się, że miasto rozwija się pełniej i piękniej, kiedy władze publiczne są zainteresowane doświadczeniami i oczekiwaniami sektora społecznego, wspólnie definiują cele i rozwiązania.

Zapraszam do Gdańska, aby uznać siebie jako równorzędnych partnerów, wysłuchać wzajemnie i w symboliczny sposób otworzyć nowy etap samorządnego współrządzenia. Czekamy!

Aleksandra Dulkiewicz

prezydent miasta Gdańska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.