Informacje SMS dla mieszkańców

Na mojej stronie pojawił się komentarz – propozycja dotycząca systemu Samorządowy Informator SMS. Nie wiem, czy była to reklama, czy jakas inna forma promocji operatora tego systemu, nie będe tego dociekał. Warto jednak przyjrzeć się temu systemowi i zastanowić się nad jego pożytecznością i przydatnością dla mieszkańców.

 

Jak to działa?

System działa tak: Gmina przystępuje do systemu i ma możliwość przesyłania wiadomości SMS w różnych sprawach, np. informowanie o zagrożeniach(powódź, wichura, śnieżyca), zmianach(np remont ulicy i jej zamknięcie, objazdy, peknięta rura, odnalezienie niewybuchu), akcjach organizowanych przez gminę(np. bezpłatne badania profilaktyczne, szkolenia itp), imprezach gminnych i wielu wielu innych sprawach.

Jak sie do tego „zapisać”?

Mieszkańcy przystępują do systemu dobrowolnie – jeżeli chcą otrzymywać takie SMS, muszą się zarejestrować w systemie wysyłając pod odpowiedni numer telefonu wiadomość SMS. Ich numer telefonu wpisywany zostaje do bazy danych odbiorców z Gminy Police. W każdej chwili można się z tego systemu wypisać.

Ile to kosztuje?

Mieszkańca to nie kosztuje nic, poza opłatą za ten pierwszy SMS rejestracyjny(opłata jak za wysłanie normalnego SMS).

Pytaniem kluczowym jest – ile to kosztuje Gminę? Czy opłaty są pobierane za każdego SMS oddzielnie, czy jest jakis ryczałt? Odpowiedzi na te pytania nie znam ale zwróciłem się do Pana Burmistrza z prośbą o rozpoznanie tej sprawy zapytanie sierpień 2013

Kwestia kosztów jest moim zdaniem kluczowa. Jeśli jednak będą one niewielkie, uważam, że Gmina Police mogłaby wprowadzić ten system. Jest to świetne narzędzie informacyjne i przy umiejętnym jego stosowaniu, może przynieść korzyści mieszkańcom.

Przykładowe wiadomości w gminach korzystających z systemu:

GOLENIÓW: „Zapraszamy na bezpłatne badania słuchu dzisiaj od 10.00 do 14.00. Adres: Plac Lotników 1 obok Urzędu Gminy i Miasta”

SOSNOWIEC: „Uwaga! W zwiazku z fala upalow prosimy o zachowanie ostroznosci. Ostrzegamy przed gwaltownymi burzami. Obowiazuje zakaz wstepu do lasow”

SKAWINA: „Skawina rzeka Cedron wylala – droga powiatowa i gminna za Kosciolem zamkniete, linia autobusowa 263 tylko do centrum Woli Radz.”

ZGORZELEC: „Wojt Gminy Zgorzelec informuje, ze w Radomierzycach, w punkcie pomocy mieszkancom, uruchomiono punkt szczepien przeciwtężcowych”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.