Malowanie Bankowej – STOP!

W związku z tym, że malowanie oznakowania poziomego na ul. Bankowej budzi wątpliwości i sprzeciw mieszkańców, zwróciłem się z interpelacją o wstrzymanie tego malowania i wprowadzenie innych rozwiązań:

f3f7bd7228babfoto dzięki uprzejmości znajomego z forum internetowego portalu www.police24.pl

Police dn. 05.11.2015 r.
Grzegorz Ufniarz
Radny Rady Miejskiej w Policach.
Sz. P.
Władysław Diakun
Burmistrz Polic
INTERPELACJA RADNEGO

W związku z remontem ul. Bankowej oraz wnioskami mieszkańców po tym, gdy rozpoczęto malowanie znaków poziomych na jezdni wnioskuję o wstrzymanie prac nad tym oznakowaniem i zmianę organizacji ruchu.

Na razie pomalowany został odcinek od ul. Zamenhofa do ul. Wyszyńskiego. Niestety, niemal na całej długości tego odcinka namalowana została podwójna linia ciągła (znak P-4), której przepisy ruchu drogowego nie pozwalają przekraczać. W konsekwencji uniemożliwi to wjazd na parkingi położone wzdłuż ulicy z obydwu pasów ruchu.

W mojej ocenie remont ma polepszać, a nie pogarszać warunki korzystania z drogi. Zastosowane rozwiązanie najprawdopodobniej utrudni korzystanie z parkingów na całej remontowanej długości ulicy Bankowej, czyli pogorszy mieszkańcom i osobom korzystającym z punktów handlowych i usługowych możliwość parkowania swoich aut.

Przepisy prawa (Rozporządzenie ministra Infrastruktury z dnia 3.07.2003 ws. Szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych w Załączniku nr 2 określa, że linia ciągła podwójna(znak P-4) musi mieć długość minimum 20 metrów. Takie linie zastosowano w projekcie przy wszystkich przejściach dla pieszych. W konsekwencji może to doprowadzić do tego, że cała Bankowa będzie przedzielona podwójną linią ciągłą. W przypadku arterii czy głównej drogi ma to uzasadnienie. W przypadku drogi osiedlowej(a taką w sumie jest ul. Bankowa) wydaje się to zbyteczne, zwłaszcza, że już znak drogowy Uwaga przejście dla pieszych(Znak A-16) zabrania wyprzedzania pomiędzy znakiem a samym przejściem.

Wobec tego zastosowanie dodatkowo podwójnej linii ciągłej wydaje się być przesadne. Dodatkowo chcę wskazać na fakt, iż obowiązek malowania podwójnej ciągłej przed przejściem dla pieszych nie wynika z konkretnych przepisów, jest raczej pewnym obyczajem stosowanym przez projektantów.
Wobec powyższego wnioskuję jak na początku o zmianę projektu organizacji ruchu i wstrzymanie malowania znaków poziomych na ul. Bankowej do czasu poprawienia warunków korzystania z tej ulicy.

Jedna myśl w temacie “Malowanie Bankowej – STOP!”

  1. A co do tych lini ciągłych to co za problem. Pojedzie dalej i zawróci na rondzie i zaparkuje po drugiej stronei jezdni, zanim ktoś oczywiście mu tego wolnego miejsca nie zajmie Emotikon grin ottt…. ale problem hehe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.