Malowanie Bankowej – STOP!

W związku z tym, że malowanie oznakowania poziomego na ul. Bankowej budzi wątpliwości i sprzeciw mieszkańców, zwróciłem się z interpelacją o wstrzymanie tego malowania i wprowadzenie innych rozwiązań:

f3f7bd7228babfoto dzięki uprzejmości znajomego z forum internetowego portalu www.police24.pl

Police dn. 05.11.2015 r.
Grzegorz Ufniarz
Radny Rady Miejskiej w Policach.
Sz. P.
Władysław Diakun
Burmistrz Polic
INTERPELACJA RADNEGO

W związku z remontem ul. Bankowej oraz wnioskami mieszkańców po tym, gdy rozpoczęto malowanie znaków poziomych na jezdni wnioskuję o wstrzymanie prac nad tym oznakowaniem i zmianę organizacji ruchu.

Na razie pomalowany został odcinek od ul. Zamenhofa do ul. Wyszyńskiego. Niestety, niemal na całej długości tego odcinka namalowana została podwójna linia ciągła (znak P-4), której przepisy ruchu drogowego nie pozwalają przekraczać. W konsekwencji uniemożliwi to wjazd na parkingi położone wzdłuż ulicy z obydwu pasów ruchu.

W mojej ocenie remont ma polepszać, a nie pogarszać warunki korzystania z drogi. Zastosowane rozwiązanie najprawdopodobniej utrudni korzystanie z parkingów na całej remontowanej długości ulicy Bankowej, czyli pogorszy mieszkańcom i osobom korzystającym z punktów handlowych i usługowych możliwość parkowania swoich aut.

Przepisy prawa (Rozporządzenie ministra Infrastruktury z dnia 3.07.2003 ws. Szczegółowych warunków technicznych dla znaków drogowych w Załączniku nr 2 określa, że linia ciągła podwójna(znak P-4) musi mieć długość minimum 20 metrów. Takie linie zastosowano w projekcie przy wszystkich przejściach dla pieszych. W konsekwencji może to doprowadzić do tego, że cała Bankowa będzie przedzielona podwójną linią ciągłą. W przypadku arterii czy głównej drogi ma to uzasadnienie. W przypadku drogi osiedlowej(a taką w sumie jest ul. Bankowa) wydaje się to zbyteczne, zwłaszcza, że już znak drogowy Uwaga przejście dla pieszych(Znak A-16) zabrania wyprzedzania pomiędzy znakiem a samym przejściem.

Wobec tego zastosowanie dodatkowo podwójnej linii ciągłej wydaje się być przesadne. Dodatkowo chcę wskazać na fakt, iż obowiązek malowania podwójnej ciągłej przed przejściem dla pieszych nie wynika z konkretnych przepisów, jest raczej pewnym obyczajem stosowanym przez projektantów.
Wobec powyższego wnioskuję jak na początku o zmianę projektu organizacji ruchu i wstrzymanie malowania znaków poziomych na ul. Bankowej do czasu poprawienia warunków korzystania z tej ulicy.

Jeden komentarz do “Malowanie Bankowej – STOP!”

  1. A co do tych lini ciągłych to co za problem. Pojedzie dalej i zawróci na rondzie i zaparkuje po drugiej stronei jezdni, zanim ktoś oczywiście mu tego wolnego miejsca nie zajmie Emotikon grin ottt…. ale problem hehe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.