Jak przejść przez tory „na legalu”?

Ze dwa lata temu interweniowałem w PKP w sprawie przejścia przez tory w ciągu Kochanowskiego-Klonowa. Wskazałem na znaczny ubytek podbudowy pod torem. Sprawa została dość szybko załatwiona i tor zabezpieczono.

Wczoraj w okolicach Dom-Luxu widziałem radiowóz Straży Ochrony Kolei. Myślałem, że to jakiś przypadek. Okazało się jednak, że SOK kontrolował tory i „dzikie” przejścia przez tory.

Zwróciła się do mnie mieszkanka Mścięcina, która spacerowała z rodziną w tamtym rejonie i poddana została kontroli SOK. Cytuję: „Najpierw pogrożono mi mandatem 1500 zł. Ostatecznie skończyło się na pouczeniu”

Zdarzenie to wywołało temat bezpiecznego przechodzenia przez tory. Znam w Policach trzy takie dzikie przejścia. jedno na wysokości PEC, drugie od Parku Staromiejskiego w kierunku Netto i trzecie w ciągu Klonowa-Kochanowskiego.

Wiem, że przez tory przechodzi mnóstwo osób. Czasem też z wózkami albo rowerami. Wiadomo też, że robiąc to, łamią przepis, bo nie wolno przechodzić przez tory w miejscu niewyznaczonym.

Pytanie: czy jest to problem i czy szukać rozwiązania?

Proszę o opinie

Mnóstwo Strażaków w SPPK

W czwartek i piątek Państwowa Straż Pożarna organizuje wielkie ćwiczenia strażackie. Wezmą w nich udział grupy PSP z czterech województw. głównym miejscem ćwiczeń jest teren Zakładów Chemicznych.

Organizatorzy akcji wskazali teren zajezdni autobusowej jako optymalny do zorganizowania zaplecza ćwiczeń. Na terenie SPPK rozłożyło się obozowisko na którym stać będzie 40 pojazdów pożarniczych, 20 ogrzewanych namiotów, w których noc spędzi 120 strażaków.

Wrażenie robi świetna organizacji obozu. Strażacy zapewnili sobie bieżącą wodę, prąd z agregatów, sanitariaty, wyżywienie i gospodarkę odpadami.

Wygląda to świetnie i tym bardziej napawa dumą, że głównym realizatorem tego przedsięwzięcia jest nasza policka Powiatowa Komenda Państwowej Straży Pożarnej.

Niebawem postaram się pokazać więcej zdjęć 🙂

Darmowe bilety autobusowe dla DZIECI – praktyczne wiadomości

Od 1 lipca polickie dzieci od urodzenia do ukończenia szkoły podstawowej będą mogły korzystać z komunikacji miejskiej(autobusy i tramwaje) i Linii Samorządowej w Policach i Szczecinie za darmo. Co prawda jeszcze trzeba podjąć stosowne uchwały, zawrzeć porozumienia ale to już raczej sprawy techniczne.

JAKIE DOKUMENTY BĘDĄ UPRAWNIAĆ DO DARMOWYCH PRZEJAZDÓW?

Najprawdopodobniej, na 99% procent, dzieci będą musiały posiadać Szczecińską Kartę Aglomeracyjną. To na tej karcie zapisany będzie kod, który pozwoli na darmowe przejazdy w razie kontroli biletowej. Dzieci-uczniowie, będą musieli mieć przy sobie dodatkowo legitymację szkolną.

Warto więc już dziś wyrobić sobie kartę SKA(poniżej wzór takiej karty)

Aby to uczynić, wystarczy pójść do kasy ZDiTM w Policach, przy ul. PCK(obok zielonego kebaba). Trzeba ze sobą zabrać zdjęcie dziecka(zostanie zeskanowane) oraz dokumenty tożsamości.

WYROBIENIE KARTY NIC NIE KOSZTUJE

Na miejscu trzeba będzie wypełnić prosty formularz, wyrobienie karty trwa kilka minut.

Cieszę się bardzo, że sprawa tych darmowych biletów idzie do przodu.

Jestem pomysłodawcą i wnioskodawcą wprowadzenia tych ulg w Policach.

Mam głębokie przekonanie, że przyniesie to wiele pozytywnych skutków. Odciąży budżety rodzinne i uatrakcyjni transport publiczny.

Garść odpowiedzi ze Starostwa

Zazwyczaj unikam składania wniosków do Starostwa, bo to nie mój obszar działania. Jednak w reakcji na sygnały i prośby od mieszkańców, w lutym skierowałem do Starosty Polickiego trzy sprawy:

1 – tajemniczy „śledczy” rozpowszechniali na fejsbuku filmik ukazujący uszkodzoną studzienkę kanalizacyjną na ul. Wojska Polskiego(droga powiatowa) na wysokości kościoła, jednak skupili się jedynie na opublikowaniu filmiku, nie zgłosili usterki do zarządcy drogi – wobec tego uczyniłem to ja – Zarządca drogi poinformował mnie, że dokona naprawy studzienki w marcu, po ustąpieniu mrozów.

2 – podczas moich lajfów oraz przy innych okazjach, mieszkańcy zwrócili uwagę na, według nich, nadmiernie zarośnięte zielenią rondo Pionierów Polic(usytuowane wzdłuż drogi powiatowej). Przekazałem tę opinie do Starostwa. W odpowiedzi czytam, że realizowane były prace pielęgnacyjne, w opinii fachowców obecny stan nie wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

3 – otrzymałem wnioski o potrzebie remontu chodnika wzdłuż ulicy Piłsudskiego na odcinku od ul. Mazurskiej do ul. Wojska Polskiego(na wysokości myjni samochodowej. Pan Starosta poinformował mnie, że nie przewidziano na ten rok środków na remont tego chodnika ale jeżeli w ciągu roku pojawią się jakieś oszczędności, rozpatrzą możliwość wykonania tych prac.

Pod latarnią najciemniej, a potrzebne dwie

Przechodziłem i przejeżdżałem tamtędy wiele razy ale dopiero rozmowa z mieszkańcami ulicy Starzyńskiego spowodowała moje „oświecenie” 🙂 Ulica Starzyńskiego od skrzyżowania z Grunwaldzką do byłej hurtowni elektrycznej nie jest oświetlona. Dopiero na wysokości byłej hurtowni i byłego gabinetu weterynaryjnego zaczyna się ciąg latarni ulicznych.

Ciemności na Placu Nieznanego Żołnierza( to ten parkowy obszar od Grunwaldzkiej do  byłej hurtowni elektrycznej) dają się we znaki mieszkańcom tego rejonu.

Dlatego rozmowa z mieszkańcami przekuła się we wniosek do Burmistrza Polic o to, by jeszcze w tym roku ustawić tam dwie latarnie i rozświetlić ten teren. Zwłaszcza, że sam placyk(chyba wszyscy wiedzą jaką nazwę miał przed  II Wojną Światową) swoimi ciemnościami wabi na okoliczne ławeczki amatorów spędzania wolnego czasu pod chmurką z butelką czegoś mocniejszego w ręku.

Mam nadzieję, że wniosek zostanie zrealizowany w tym roku i na Placu Nieznanego Żołnierza będzie jasno.