We wtorek 26 lutego planowana jest kolejna sesja Rady Miejskiej w Policach. Jestem jeszcze przed posiedzeniem komisji i przed spotkaniem klubu radnych, więc nie mam pełnej wiedzy i uzasadnienia projektów uchwał przedłożonych przez burmistrza, zatem przedstawiam opis projektów uchwał na razie w bardzo wstępnym zakresie.
Porządek obrad: http://www.bip.police.pl/?cid=83&bip_id=5429
1. uchwały zmieniające wieloletnią prognozę finansową(WPF) i budżet – uchwały mają charakter drobnych korekt, największą ciekawostką jest wprowadzenie do WPF i do budżetu nowego zadania „Budowa pętli autobusowej wraz z pawilonem socjalnym przy ul. Wyszyńskiego w Policach„. W tym roku mają być zawarte umowy na przyłącza, wykonanie pętli nastąpi w kolejnych latach, jeszcze nie określono dokładnie kiedy.
2. zmiana uchwały w sprawie działania Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Policach – Pan burmistrz na podstawie analizy aktywności członków Rady oraz ilości ogranizacji pozarządowych na terenie gminy proponuje zmniejszenie liczebności Rady do 12 osób(6-przedstawicieli organizacji, 3 – przedstawicieli burmistrza, 3-przedstawicieli rady miejskiej). Zmiana być może słuszna, brak jednak informacji co na tę propozycje mówi sama Rada Pożytku(nie ma słowa o jej opinii w tej sprawie).
edycja: własnie wyciągnąłem ze skrzynki pocztowej list z informacją, że burmistrz przeprowadził konsultacje społeczne w sprawie tej uchwały – konsultacje zakończyły się 18 lutego, nie znam jeszcze ich wyników
3. zmiana regulaminu targowiska gminnego – regulamin był uchwalony w roku 1994, propozycje mają charakter techniczny, dotyczą wydłużenia godzin otwarcia targowiska, opisu miejsc do handlowania i wprowadzenie mozliwości sprzedaży wina w jednej z kawiarenek na targowisku.
4. uchwała o ustaleniu zasad partycypacji Gminy Police w kosztach wykonania przyłączy do sieci kanalizacyjnej – znane są problemy z przyłączaniem się nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej. Najbardziej jaskarawy przykład to oddana w ubiegłym roku sieć kanalizacji w Trzeszczynie, gdzie przyłączylo się jedynie kilka osób, a ich udział w kosztach utrzymania sieci wyniósł ledwie kilka procent. Gmina chce zachęcać mieszkańców do przyłączania się do sieci poprzez wsparcie finansowe i pokrywanie kosztów tego przyłączania. Wystąpiła do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska o grant na ten cel. W programie wsparcia przyłączania mają obowiązywać następujące zasady:
Finansowanie:
– budżet gminy Police – 30%
– NFOŚ – 45%
– środki własne mieszkańca – 25%
Przyznam, że ten program budzi u mnie pewne kontrowersje. W końcu sama budowa kanalizacji już pochłonęła spore środki gminne, a tu dodatkowo jeszcze trzeba wyasygnować kolejne pieniądze na przyłączanie. To wszystko w kontekście obowiązujących w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminach obowiązków przyłączania się do kanalizacji w sytuacji, gdy jest ona dostępna. Nie mam jeszcze wyrobionego zdania w tej sprawie. Trzeba jednak brać pod uwagę dwa aspekty – podobne zasady już obowiązywały w gminie i wielu ludzi skorzystało z tego wsparcia, celem jest zachęcanie do przyłączania się nowych użytkowników do sieci kanalizacyjnej i dzięki temu zmniejszanie kosztów ścieków w całej gminie.
5. zmiana wzoru deklaracji śmieciowej – zmiana techniczna
Zaraz po sesji przedstawię głębszą analizę uchwał.