Na marginesie dopłat do przyłączy kanalizacyjnych – opinia Izby Skarbowej

W poprzednim wpisie sygnalizowałem, że na najbliższej sesji rady miejskiej pojawi sie projekt uchwały o wprowadzeniu programu dofinansowania przyłączy do systemu kanalizacji w gminie Police.

W wielkim skrócie program polega na tym, że osoby, które bedą chciały się przyłączyć do istniejącej sieci kanalizacyjnej, będa mogły skorzystać z dopłaty i pokryja jedynie 25% tych kosztów. Pozostała część zostanie sfinansowana z grantu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 45% i z budżetu gminy w wysokości 30%.

Omawiałem już wstępnie tę tematykę. Ścierają sie tu dwie racje. Z jednej strony można przypomnieć, że budżet gminy(czyli podatnicy) wyasygnował już spore środki na samą budowę kanalizacji, a przepisy ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nakazują właścicielom nieruchomości położonych przy nowych sieciach kanalizacyjnych przyłączenie się do nich niezwłocznie. Z drugiej strony, zwiekszenie ilości uzytkowników sieci kanalizacyjnej wpłynie na obniżenie kosztów ich utrzymania, a tym samy, na zatrzymanie wzrostu cen za odprowadzanie ścieków. Sprawa delikatną jest również ewentualne ściganie osób uchylających się od przyłączania do sieci kanalizacji(pomimo obowiązku ustawowego), czyli występowanie przeciwko swoim mieszkańcom i podatnikom. Dodać też należy, że taki program już w gminie obowiązywał w latach ubiegłych i wiele osób z niego skorzystało.

System wsparcia jest rozwiązaniem ,wydaje się, kompromisowym. Sądzę jednak, że w przypadku, gdy dany mieszkaniec, pomimo wezwań i zaproszeń do wzięcia udziału w programie, nadal będzie się uchylał od podlączenia, wtedy należy występować na drogę administracyjną w celu wyegzekwowania tego obowiązku.

Co na to „skarbówka”???

Łódzka Izba Skarbowa wydała niedawno interpretację IPTPB1/415-62012-4/KO, w której wyraża pogląd, że udział podatnika w takim programie dofinansowania podłączenia do sieci kanalizacyjnek jest „przychodem beneficjenta” i w razie skorzystania z niego powinien odprowadzić od tego podatek. Według Izby popdmiot, który przyznał dotację(gmina lub NFOŚ) powinien sporządzić informację na druku PIT – 8C i przesłać ją do urzedu skarbowego. Ten naliczy beneficjentowi(podatnikowi) odpowiedni podatek od dotacji(rabatu przyłączeniowego).

Sprawa nie jest przesądzona, bo jest to jedynie interpretacja, a już powstały opinie prawne podważające interpretację Izby Skarbowej, jednak warto i na ten temat dyskutowac przy wprowadzaniu programu, a już koniecznie informowac o takiej ewentualności potencjalnych uczestników programu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.