Budżetowe refleksje…

W piątek, 21 grudnia uchwalony został budżet Gminy Police na rok 2013. Wydarzeniu nie towarzyszyły jakieś szczególne emocje, wszystko już było przedyskutowane i skonsultowane.

Ogólnie o budżecie…

Uchwalony budżet różnił się nieco od wersji pierwotnej. Obniżenie podatku od nieruchomości dla ZCH Police oraz dopłaty do kosztów odprowadzania ścieków zmniejszyły dochody budżetowe o prawie 2 mln złotych, co musiało się odbić na planowanych wydatkach. Zrezygnowano, przynajmniej na razie, z niektórych prac remontowych, zmniejszono wydatki na administrację, MOK i dotacje dla stowarzyszeń sportowych.

Moje wnioski…

Złożyłem do tego budżetu kilkanaście wniosków. Ogromna ich większość dotyczyła obniżenia wydatków bieżących bez wskazania nowych zadań do finansowania. Po prostu, chciałem aby wydano mniej pieniędzy, aby oszczędzić… wszak wszyscy w koło wieszczą, że idą czasy trudne i kryzysowe.

Wnioskowałem też o zmianę akcentów w polityce inwestycyjnej. Część wniosków „przestrzeliłem” i po skonsultowaniu i wyjaśnieniu wycofałem się z nich. Część nie została uwzględniona(rezygnacja z budowy chodnika w Trzebieży na rzecz rozpoczęcia modernizacji ulicy Bankowej i rozpoczęcia budowy ulic na osiedlu po byłej spółdzielni Ogrodnik). Na tym mi zależało, bo uważam, że drogi powinny byc absolutnym priorytetem w mieście. Te wnioski nie znalazły uznania. Również żadna z moich propozycji dotyczących zmian w sferze opieki nad zwierzętami i „psiej polityki” nie znalazła się z planach budżetowych.

Jest Roweckiego!

Od ponad roku wnioskuję o remont ulicy Roweckiego. Jest to niezmiernie ważna arteria,a szczególnie na odcinku od restauracji Mirage, do ul. Rurowej jest w bardzo złym stanie. No i… udało się!!! Będzie remont ulicy Roweckiego. Będą też wnioskowane przeze mnie modernizacja oświetlenia ulicznego pomiędzy ulicami Odrzańską i Robotniczą, rozbudowa parkingu przy ul. PCK i być może również modernizacja parkingu i wjazdu do miejskiego żłobka.

Spokojniej w Gimnazjum nr 3

Udało mi się przekonać Komisję Budżetu i Finansów Gminnych do poparcia wniosku o zwiększenie budżetu Gimnazjum nr 3 o 50 tys. złotych. Brak tych środków mógł w konsekwencji doprowadzić do konieczności zwolnienia pracowników w tej szkole. Udało się zorganizować spotkania dyrektora G3 z komisjami rady miejskiej.  Komisja budżetowa mój wniosek poparła, a Pan Burmistrz uwzględnił i ostatecznie te 50 tys. trafi do szkoły.

Nadal będę walczył o…:

Nie zmieniam zdania, że absolutnie priorytetowe są: remont ulicy Bankowej, remont ulicy Robotniczej, budowa dróg na osiedlu po spółdzielni Ogrodnik, budowa placu zabaw dla dzieci w rejonie ulic Odrzańskiej i Boh. Westerplatte, modernizacja dróg wewnętrznych i dojazdowych do posesji Bankowa 13 do 25. Powalczę też o realizację moich postulatów dotyczących „psiej polityki”. To zadania na rok 2013 i kolejne. W dalszej kolejności chciałbym bardzo, by po zrobieniu ulicy Bankowej, po ponad 30 latach wreszcie zmodernizowano ulice Odrzańską, Boh. Westerplatte i Zamenhofa.

Z życzeniami powodzenia i szczęścia w nowym roku – Grzegorz Ufniarz

„mam coś do zrobienia”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.