Moje wnioski do budżetu gminy w latach 2010 – 2012

Jednym z elementów pracy radnego jest wnioskowanie o zapewnienie w budżecie gminy środków finansowych na realizację różnych zadań. Poniżej przedstawiam swoje wnioski, złozone do budzetu w latach 2010, 2011.

wnioski do budżetu 2010 r

Grzegorz Ufniarz – wnioski do budżetu na 2011 rok.

W ubiegłym roku celowo nie złozyłem żadnego wniosku do budżetu na rok 2012. Uznałem, ze bedzie to rok trudny i nie mozna „przeciążać” budżetu Polic dodatkowymi zadaniami. Budżet Polic od lat boryka się z problemem wzrastających kosztów bieżących funkcjonowania Gminy. Te koszty to m. in. utrzymanie szkół, przedszkoli i żłobka, wydatki w zakresie opieki społecznej, transport publiczny, utrzymanie mienia gminnego, oświetlenie ulic, utrzymanie dróg, utrzymanie obiektów sportowych i rekreacyjnych. Dodatkowo, każdego roku do „puli” obiektów będących na utrzymaniu budżetu gminy dochodzą kolejne – świtlice wiejskie, obiekty sportowe itd.

Ustawa o finansach publicznych nie pozwala aby koszty bieżące przekraczały dochody bieżące(nie wspomnę już, że ta zalezność określa „zdolność kredytową gminy” czyli okresla tzw. nadwyżkę operacyjną dochodów nad kosztami). Jest to niezmiernie istotny wskaźnik budżetowy, bo decyduje on o możliwościach zaciągania kredytów przez gminę.

W związku z tym, że wskaźnik ten niebezpiecznie zmalał w budżecie na 2012 rok, zdecydowałem sie nie składać żadnych dodatkowych wniosków do budżetu, zaapelowałem jednoczesnie do pozostałych radnych aby poskromili swoje ambicje w tym zakresie i myśleli w kategoriach oszczędzania.

REMONT GRZYBOWEJ NAJWAŻNIEJSZY W 2012 r.

Jedynym istotnym zadaniem w budżecie na 2012 rok, o które szczególnie mocno zabiegałem jest remont ulicy Grzybowej w Policach. Pierowotnie zakładano, że remont ten będzie dofinansowany z tzw. „Schetynówek” w kwocie ok. 900 tys zł.(łączny koszt remontu to 3 mln zł). Jednak nabór do schetynówek jest we wrześniu i nawet gdyby Police otrzymały dofinansowanie, realizacja tego remontu w 2012 roku raczej by sie nie odbyła. W związku z tym zabiegałem aby okroić nieco zakres remontu i wykorzystując „zaklepane” w budżecie środki(2,1 mln zł) rozpocząć inwestycję w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że remont ulicy Grzybowej zostanie wykonany w tym roku.

Dziekuję za to szczególnie wiceburmistrzowi Jakubowi Pisańskiemu, bez jego energii, pomysłów i wsparcia, remont Grzybowej mógł się odroczyć o kolejny rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.