Projekt „Psia Toaleta”

W Gdańsku, od 2005 roku, na kilku osiedlach zrealizowano projekt „Psia Toaleta”. Polegał on na ustawieniu na terenach osiedli pojemników z darmowymi workami na psie kupy. Jednocześnie przeprowadzono intensywne działania promujące sprzątanie po psach.

Efekty projektu:

Efekt edukacyjny

Oprawa graficzna automatów i koszy pełniła jednocześnie (oprócz instrukcji obsługi urządzenia) rolę plakatów informacyjnych, zwracających uwagę przechodniów.

Z roku na rok obserwowano (wg. Raportu Straży Miejskiej z Gdańska i opinie mieszkańców) poprawę stanu zanieczyszczenia odchodami terenu miejskiego co może sugerować, że nastąpił wzrost wiedzy społeczności lokalnej o obowiązku prawnym sprzątania po swoich pupilach w miejscach publicznych oraz świadomości o powinności moralnej wobec użytkowników miejsc publicznych.

Z raportu miejskiego miasta Gdańska- stan obecny

Urządzenia techniczne –  dystrybutory i kosze, na wniosek zarządcy terenów zieleni miejskiej – Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku pozostają w miejscach swej dotychczasowej lokalizacji i będą, służyły do wydawania nieodpłatnych torebek*. Zaopatrywanie automatów w torebki oraz bieżącą konserwację urządzeń prowadzi od 1 kwietnia 2012 roku Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Zalety prowadzonej bezpłatnej dystrybucji torebek zaobserwowane do stycznia 2013 roku (w porównaniu do płatnej dystrybucji):

  1. dystrybutory nie są niszczone, ani otwierane – zabezpieczenie jest tylko na zamek patentowy,
  2. dystrybutory  wpisały się w krajobraz miasta
  3. torebki wyjmowane są pojedynczo i tylko przez osoby zainteresowane, w ciągu roku Zarząd Dróg i Zieleni  uzupełnił 60 dystrybutory w około 20 tys. torebek,
  4. zauważalna jest poprawa czystości na terenach zielonych i publicznych, co często jest podkreślane przez mieszkańców i media.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.