Prostowanie ścieżki rowerowej – interpelacja

ścieżka rowerowaW prezentowanej interpelacji zawarłem swoje spostrzeżenia i oceny funkcjonowania ścieżki rowerowej Police-Tanowo-Pilchowo oraz zawarłem swoją propozycję rozwiązania problemu jej przejezdności. W interpelacji wnioskuję, by przez zjazdy do dróg leśnych, które są wykonane z kostki granitowej i które bardzo utrudniają korzystanie ze ścieżki części użytkowników, wykonać asfaltowe lub betonowe pasy ułatwiające przejazd.

Poniżej treść interpelacji, jeszcze niżej jej kopia zawierająca zdjęcie:

Police 21.09.2015 r.
Grzegorz Ufniarz
radny Rady Miejskiej

Sz. P.
Władysław Diakun
Burmistrz Polic

INTERPELACJA RADNEGO
Zwracam się do Pana Burmistrza z wnioskiem o wprowadzenie zmian ścieżki rowerowej Police – Tanowo-Pilchowo oraz o wprowadzenie skuteczniejszych działań utrzymania ścieżek rowerowych.
W mojej ocenie ścieżka rowerowa Police-Tanowo-Pilchowo jest wykonana solidnie i praktycznie. Ma jednak jeden poważny mankament, który sprawia, że korzystanie z niej jest utrudnione. Chodzi o przecinające tę ścieżkę liczne zjazdy do lasu zbudowane z kostki granitowej.
Zgodnie z przepisami, w sytuacji gdy wzdłuż drogi zbudowana jest trasa rowerowa, powstaje obowiązek dla rowerzystów korzystania z tej trasy. Poruszanie się ulicą stanowi złamanie przepisów. Praktyka wskazuje, że obok rowerzystów, z tej ścieżki korzystają również biegacze, osoby poruszające się na łyżworolkach. Generalnie, jest to bardzo popularne miejsce i mnóstwo ludzi korzysta z tej ścieżki rowerowej.
Poważny mankament, o którym wspomniałem, to zjazdy do lasu zbudowane z kostki granitowej. Jest ich na całym odcinku kilkanaście. Zjazdy te stanowią bardzo poważną barierę dla rowerzystów poruszających się rowerami sportowymi(kolarzówki) oraz dla rolkarzy. Nierówna powierzchnia tych zjazdów sprawia, że aby to miejsce przejechać, trzeba praktycznie się zatrzymać i przeprowadzić rower lub bardzo wolno przejechać. W przeciwnym razie pokonywanie tych zjazdów z większą prędkością może się skończyć zniszczeniem sprzętu lub wywrotką.
Nie wszyscy rowerzyści jeżdżą rowerami górskimi, z szerokimi oponami. Grono rowerzystów sportowych, jeżdżących kolarzówkami jest coraz szersze, a w tych rowerach opony są szerokości 2 cm.
Aby problem rozwiązać i zapewnić równy i bezpieczny dostęp do ścieżki dla wszystkich chętnych, proponuję wprowadzić ułatwienie poprzez nałożenie na te przejazdy asfaltowych(lub betonowych) przejazdów o szerokości 30-50 cm, pojedynczych(tak jak na zdjęciu) lub podwójnych, w obu kierunkach.
Przejazdy te pozwolą bezpiecznie pokonać granitowe przeszkody, a jednocześnie ich wykonanie nie powinno być szczególnie kosztowne.
Propozycję realizacji tych przejazdów obrazuje załączone zdjęcie.

Drugi temat, w związku ze ścieżkami rowerowymi, kwestia utrzymania na nich porządku. Szczególnie teraz, w okresie wczesnojesiennym gdy liście opadają z drzew, ścieżki są mocno zanieczyszczone. Wnioskuję o zbadanie sprawy i ewentualne zwiększenie częstotliwości sprzątania ścieżek rowerowych na terenie Polic.

interpelacja wrzesień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.