Przeprawa Police-Święta nie w 2015 roku

mapkazosNa początku tego roku na lokalnych portalach internetowych rozgorzała dyskusja o Zachodnim Obejściu Drogowym Szczecina przeprawie Police-Święta. Dominował pogląd, że jest to temat polityczno-wyborczy i raczej nie doczekamy się realizacji tego projektu.

Gmina Police uczestniczy w porozumieniu gmin i powiatów pod auspicjami Marszałka Województwa, które wspólnym wysiłkiem finansowym doprowadziło do powstania koncepcji, studium wykonalności i raportu oddziaływania na środowisko naturalne przedsięwzięcia. Jednak od kilkunastu miesięcy projekt utracił swoją dynamikę.

W związku z tym, że nie potrafiłem klarownie odpowiedzieć na pytania o obecne „losy” projektu, zwróciłem się interpelacją najpierw do Burmistrza Polic, a potem do Marszałka Województwa z prośbą o informacje o aktualnym stanie realizacji projektu. http://grzegorzufniarz.pl/co-z-zos-ia/

Raport dopiero pod koniec 2015

Dziś otrzymałem odpowiedź od Pana Marszałka. Informuje on, że decyzja środowiskowa została zaskarżona przez ekologów i uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wobec tego Marszałek zlecił uzupełnienie raportu oddziaływania na środowisko uwzględniając konieczne poprawki. Raport ma być gotowy do końca listopada 2015 roku. Jednak Pan Marszałek zastrzega, że bardzo prawdopodobne jest kolejne zaskarżenie raportu przez ekologów i dokumentacja może być gotowa dopiero w 2016 roku.

Projekt za 4,2 mld złotych musi być krajowy

Pan Marszałek poinformował, że szacowany koszt przedsięwzięcia wynosi 4,2 mld złotych, a to sprawia, że nie ma mowy, by jego ciężar finansowy uniosły zainteresowane gminy, powiaty i region. Dlatego Województwo Zachodniopomorskie czyni starania, by projekt został zaliczony do kategorii dróg krajowych i by finansowanie przedsięwzięcia odbywało się z budżetu państwa.

W załączeniu skan pisma od Marszałka Województwa

Odpowiedź od Marszałka Województwa

2 komentarze do “Przeprawa Police-Święta nie w 2015 roku”

  1. Cały czas we wszystkich wystąpieniach mówi się o blokowaniu na naszym terenie wielu różnych projektów przez ekologów. Chciałbym zapytać kto imiennie lub jaka konkretnie organizacja zajmuje takie stanowisko. Na terenie Powiatu Polickiego nie spotkałem się z jakąkolwiek organizacją tego typu poza Stowarzyszeniem Ekologicznym ŁARPIA. Ze strony tego stowarzyszenia nie wypływały jakiekolwiek protesty w tym zakresie. Nie kwestionowały też tematu PRZEPRAWY PROMOWEJ Wydziały Ochrony Środowiska Gmin Police, Dobra, Nowe Warpno i Goleniów. No więc kto i jakim prawem blokuje ten temat. Czyżby miała się powtórzyć Rospuda w woj. zachodniopomorskim.
    Wiesław Gaweł – radny Rady Miejskiej Police.

    1. Panie Wiesławie. W piśmie od Marszałka jest info, że to Górnośląskie Towarzystwo Przyrodnicze im. A. Czutka z Katowic zaskarżyło decyzję środowiskową. Ale skoro Wojewódzki Sąd Administracyjny podzielił zdanie ekologów, to coś musiało być nie tak. niestety, nie są mi znane szczegóły i tematyka zastrzeżeń ekologów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.