Nie wypada narzekać na aurę mając w pamięci ostatnie mega-upalne tygodnie. Dziś, tuż pod samym nosem, znalazłem odpowiedź na pytanie skąd się bierze tyle deszczu w ostatnich dniach 🙂
W najbliższych dniach w związku z dużymi imprezami plenerowymi odbywającymi się w Trzebieży i w Szczecinie mieszkańcy będą mogli skorzystać z dodatkowych autobusów SPPK obsługujących te imprezy:
1. NEPTUNALIA – Uczestnicy imprezy Trzebieskie Neptunalia 2013 będą mieli do dyspozycji darmowe autobusy. Odjazd autobusów w nocy z 27.07.2013 na 28.07.2013 z pętli Linii Samorządowej w Trzebieży przy ul. Spacerowej.
Dwa autobusy na trasie Trzebież – Police( w tym jeden przez Tatynię, Wieńkowo, Tanowo), jeden autobus na trasie Trzebież – Szczecin Pl. Rodła. Odjazd autobusów na znak dyżurnego policji około godz. 0.15 po pokazie pirotechnicznym.
2. Linia nocna 526 – w związku z imprezami w dniach od 26.07.2013 do 12.08.2013 r. linia będzie kursować objazdem w Szczecinie w obu kierunkach od przystanku Wyszyńskiego(Brama Portowa – Niepodległości – Pl. Żołnierza Polskiego – Pl. Hołdu Pruskiego – Matejki – Malczewskiego – Parkowa – Dubois) i dalej stałą trasą.
3. The Tall Ships Races – nocami w dniach od 03.08.2013 do 05.08.2013 wydłużone zostanie kursowanie linii 102 i 107 do godziny 1.30. Autobusy linii 107 będą kursować normalnymi trasami w częstotliwości co 10 minut. Autobusy linii 102 będą kursować na trasie Gocław – Police Osiedle Chemik w częstotliwości 20-40 minut.
4. Pyromagic 2013 – w dniach 09 i 10.08.2013 wydłużone zostanie kursowanie linii 102 i 107 do godziny 1.30. Autobusy linii 107 będą kursować normalnymi trasami w częstotliwości co 10 minut. Autobusy linii 102 będą kursować na trasie Gocław – Police Osiedle Chemik w częstotliwości 20-40 minut.
5. W trakcie imprez The Tall Ships Races i Pyromagin 2013 komunikacja nocna będzie obsługiwana autobusami przegubowymi.
Moja córcia Zuzia miała w ostatnią niedzielę okazję spróbować swoich sił w… kucharzeniu 🙂
Wybraliśmy się na rodzinny obiad do restauracji. W ofercie lokalu jest taka sympatyczna opcja, że w przypadku, gdy rodzice zamawiają sobie jedzenie, dziecko może zjeść ZA DARMO pizzę i do tego może ją sobie samo przygotować.
Zuza z zapałem wałkowała ciasto, rozsmarowywała sos pomidorowy i układała składniki wedle swojego konceptu.
Efekt był znakomity, co potwierdzam osobiście, bo nagle się okazało, że tacie bardziej smakuje pizza córci, niż jego filet. A córci bardziej smakuje brokułowe penne mamy.
Koniec końców, wszyscy się najedliśmy i miło spędziliśmy czas.
Wiedziony pełnymi uznania opisami atrakcji, zabrałem dziś moją rodzinę na przejażdżkę do Nowego Warpna. Potwierdzam, że uznanie i zachwyty nad tą miejscowością są w pełni uzasadnione. Miasteczko wygląda niezwykle urokliwie, a inwestycje w infrastrukturę turystyczną oszałamiają swym rozmachem.
Odkryłem w trakcie zwiedzania Nowego Warpna coś, co bardzo mnie zainteresowało z punktu widzenia rozwiązań miejskich(urbanistycznych).
Mianowicie… toaletę miejską.
Ktoś może pomyśleć „co za głupek, odwiedza turystyczną miejscowość, a zachwyca się toaletą”. Oczywiście zachwycałem się i Aleją Żeglarzy i promenadą, i rynkiem z ratuszem i wieżą obserwacyjną, przystanią. Są piękne i atrakcyjne dla turystów.
Ale i toaleta jest ciekawym i funkcjonalnym rozwiązaniem, które śmiało można zaadoptować do naszej gminy.
Jest niewielka i „wandaloodporna”, jest płatna, a drzwi uruchamia się po wrzuceniu monety, przy okazji służy jako słup ogłoszeniowy, ma kształt i barwy na tyle ciekawe, że bez problemu można taką budowlę postawić w dowolnym punkcie miasta.
Opisuję to wszystko w kontekście wiadomości z polickiego, nowego deptaka miedzy Farmerem i Kingą. Kilka tygodni temu ustawiono przy placu zabaw na nowym deptaku budkę toaletową typu TOI-TOI. Budka została już częściowo zdewastowana i bardzo mocno zanieczyszczona.
ZGKiM zarządza polickimi szaletami publicznymi. Koszty tego zarządu to ponad 100 tys. złotych rocznie. Zastanawiam się, czy ustawienie takich toalet jak w Warpnie, z symboliczną odpłatnością, nie byłby rozwiązaniem lepszym, tańszym i bardziej estetycznym? Wiadomo, jak się za coś płaci, to bardziej się to szanuje.
Jest to rzecz jasna pomysł bardzo luźny i powstały ad hoc, po obejrzeniu (i skorzystaniu)z tego typu budowli w Nowym Warpnie. Może być taniej, więcej, bardziej estetycznie i bardziej funkcjonalnie, a przy okazji chyba też może być akceptowane przez mieszkańców.
PS – wiem, wiem, to „zboczenie zawodowe” ale jakoś tak mam, że zawsze patrzę na ciekawe rozwiązania w innych miastach i rozmyślam jak by to było wprowadzić to u nas.
Moi znajomi, którzy są wielkimi miłośnikami kolei przypomnieli mi, że na początku sierpnia w ramach finału regat The Tall Ship Races, ma się odbyć turtystyczny przejazd pociągu na linii Szczecin – Police – Trzebież. Podobna akcja sprzed trzech lat pokazała, że taka kolejowa wycieczka cieszy się ogromną popularnością i wysoką frakwencją pasażerów.
W związku z tym pozowiłem sobie w swojej interpelacji przypomnieć Panu Burmistrzowi o tym zdarzeniu i poprosić o „przygotowanie się” na przyjęcie gości.
I jeszcze ciekawostka – tunel kolejowy Kleven, Ukraina –
Najbardziej romantyczny tunel kolejowy, zobaczyć możemy za naszą wschodnią granicą w miejscowości Kleven na Ukrainie.
Tunel miłości, mierzy prawie 3 km i służy lokalnej kolejce, która dowozi pracowników do fabryki. Zaprojektowany przez człowieka, ale zbudowany wraz z pomocą matki natury tworzy niezwykły, bajkowy krajobraz. Tunel miłości to miejsce w którym ludzie wyznają sobie uczucia, a nawet składają przysięgi małżeńskie. Krąży legenda, że gdy para wypowie w tunelu życzenie, to jeśli ich miłość jest szczera, wkrótce się spełni.
Do 9 lipca określono termin składania ofert w przetargu na wykonanie remontu ulicy Roweckiego w Policach. Wykonawcy mają 60 dni od podpisania umowy na realizację tego zadania. Można zatem szacować, że już około 20 września droga będzie gotowa.
Ten remont bardzo mnie cieszy, bo od dawna zabiegałem o remont tego odcinka ul. Roweckiego.
Poniżej przedstawiam warunki tymczasowej organizacji ruchu podczas remontu oraz rysunki przedstawiające zakres prac:
Czasowa organizacja ruchu.
Etap I – zamknięcie północnego pasa ruchu ul. Roweckiego na odcinku od km 0+000 do skrzyżowania z ulicą 1-go Maja:
– na odcinku od km 0+000 do skrzyżowania w km 0+033,5 ruch dwukierunkowy jedną połówką jezdni z pierwszeństwem dla pojazdów jadących od strony ul. Wyszyńskiego (w osi ulicy ustawione odpowiednio tablice kierujące U-21a i U-21b),
– na odcinku od skrzyżowania w km 0+033,5 do skrzyżowania z ul. 1-go Maja ruch jednokierunkowy od strony ul. Wyszyńskiego, południową stroną jezdni (w osi ulicy ustawione tablice U-21b),
– w km 0+415 ustawienie znaku D-3,
– ruch pieszy południową strona ulicy, należy zapewnić dojście do budynków poprzez wykonanie chodnika metodą połówkową, umożliwić dojście do istniejących przejść dla pieszych
– w czasie realizacji robót należy zapewnić możliwość dojazdu służb ratunkowych, mieszkańców przyległych posesji, zaopatrzenia wykorzystując nawierzchnię tymczasową, podbudowę,
– oznakowanie wykonać zgodnie z częścią rysunkową w nawiązaniu do istniejącego zagospodarowania terenu.
Etap II – zamknięcie południowego pasa ruchu ul. Roweckiego na odcinku od km 0+000 do skrzyżowania z ulicą 1-go Maja:
– na odcinku od km 0+000 do skrzyżowania w km 0+033,5 ruch dwukierunkowy jedną połówką jezdni z pierwszeństwem dla pojazdów jadących od strony ul. Wyszyńskiego (w osi ulicy ustawione odpowiednio tablice kierujące U-21a i U-21b),
– na odcinku od skrzyżowania w km 0+033,5 do skrzyżowania z ul. 1-go Maja ruch jednokierunkowy od strony ul. Wyszyńskiego, północną stroną jezdni (w osi ulicy ustawione tablice U-21a),
– w km 0+415 ustawienie znaku D-3,
– ruch pieszy południową strona ulicy, należy zapewnić dojście do budynków poprzez wykonanie chodnika metodą połówkową, umożliwić dojście do istniejących przejść dla pieszych
– w czasie realizacji robót należy zapewnić możliwość dojazdu służb ratunkowych, mieszkańców przyległych posesji, zaopatrzenia wykorzystując nawierzchnię tymczasową, podbudowę,
– oznakowanie wykonać zgodnie z częścią rysunkową w nawiązaniu do istniejącego zagospodarowania terenu.