W dzisiejszej Gazecie Wyborczej znalazłem tekst opisujący wyniki badań długości pracy nauczycieli.
Wokół tematu pracy nauczycieli narosło wiele mitów i fałszywych sądów.
Oto tekst prezentujący wyniki badań:
„Średni tygodniowy czas pracy nauczycieli wynosi 46 godzin 40 minut – wynika z badania czasu pracy nauczycieli przeprowadzonego przez Instytut Badań Edukacyjnych. Pokazało ono także, że 61 proc. nauczycieli przeprowadza w tygodniu więcej niż 18 lekcji.
Przy obliczaniu całego średniego tygodniowego czasu pracy nauczycieli wzięto pod uwagę 14 najważniejszych czynności związanych z wykonywaniem przez nich pracy.
Z badania wynika, że czas przeznaczony na pięć tak zwanych czynności kluczowych dla pracy nauczycieli zajmuje 34 godz. 35 minut, w tym prowadzenie lekcji 15 godz. 30 minut, czyli 20,5 godziny lekcyjnej, przygotowanie do lekcji – 7 godz. 5 minut, przygotowanie i sprawdzanie prac – 7 godz. 20 minut, prowadzenie innych zajęć z uczniami – 2 godz. 10 minut i przygotowanie innych zajęć – 3 godz.
Większość przekracza pensum
Okazało się też, że 18 godzin lekcyjnych (tyle wynosi pensum dydaktyczne nauczycieli) prowadzi w tygodniu tylko 15 proc. nauczycieli, 24 proc. – prowadzi mniej niż 18, a 61 proc. prowadzi więcej niż 18 lekcji.
Przy obliczaniu średniego czasu wzięto pod uwagę tylko grupę nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, który prowadzą od 18 do 27 lekcji (czyli maksymalnej liczby lekcji jaką może nauczyciel prowadzić dla jednego pracodawcy), pracują dla jednego pracodawcy, nie są pracownikami funkcyjnymi (np. dyrektorami szkół).
Musieli oni opowiedzieć ankieterom na temat czynności związanych z wykonywaną przez nich pracą w losowym dniu tygodnia (wchodziły w to wszystkie dni tygodnia – od poniedziałku do niedzieli włącznie, poza okresami, gdy są ferie i wakacje). Nauczyciele zostali wylosowani ze szkół, które również wytypowano do badania na drodze losowania.
Duża grupa badanych
Badanie czasu pracy nauczycieli było wieloetapowe: składało się m.in. z ankiety internetowej zrealizowanej na próbie losowej 4762 nauczycieli z 921 szkół oraz wywiadów bezpośrednich na próbie 2617 nauczycieli z 477 szkół; wszystkie szkoły biorące udział w badaniu to szkoły dla dzieci i młodzieży od szkół podstawowych po szkoły ponadgimnazjalne. Badanie prowadzono od listopada 2011 r. do grudnia 2012 r. „