Nauczyciele pracują tyle co inni…

W dzisiejszej Gazecie Wyborczej znalazłem tekst opisujący wyniki badań długości pracy nauczycieli.

Wokół tematu pracy nauczycieli narosło wiele mitów i fałszywych sądów.

Oto tekst prezentujący wyniki badań:

Średni tygodniowy czas pracy nauczycieli wynosi 46  godzin 40 minut – wynika z badania czasu pracy nauczycieli przeprowadzonego  przez Instytut Badań Edukacyjnych. Pokazało ono także, że 61 proc. nauczycieli  przeprowadza w tygodniu więcej niż 18 lekcji.

Przy obliczaniu całego średniego tygodniowego czasu pracy nauczycieli wzięto  pod uwagę 14 najważniejszych czynności związanych z wykonywaniem przez nich  pracy.
        Z badania wynika, że czas przeznaczony na pięć tak zwanych  czynności kluczowych dla pracy nauczycieli zajmuje 34 godz. 35 minut, w tym  prowadzenie lekcji 15 godz. 30 minut, czyli 20,5 godziny lekcyjnej,  przygotowanie do lekcji – 7 godz. 5 minut, przygotowanie i sprawdzanie prac – 7  godz. 20 minut, prowadzenie innych zajęć z uczniami – 2 godz. 10 minut i  przygotowanie innych zajęć – 3 godz.

Większość przekracza pensum
        Okazało się też, że 18 godzin lekcyjnych (tyle wynosi pensum dydaktyczne  nauczycieli) prowadzi w tygodniu tylko 15 proc. nauczycieli, 24 proc. – prowadzi  mniej niż 18, a 61 proc. prowadzi więcej niż 18 lekcji.
        Przy  obliczaniu średniego czasu wzięto pod uwagę tylko grupę nauczycieli przedmiotów  ogólnokształcących, który prowadzą od 18 do 27 lekcji (czyli maksymalnej liczby  lekcji jaką może nauczyciel prowadzić dla jednego pracodawcy), pracują dla  jednego pracodawcy, nie są pracownikami funkcyjnymi (np. dyrektorami  szkół).
Musieli oni opowiedzieć ankieterom na temat czynności związanych  z wykonywaną przez nich pracą w losowym dniu tygodnia (wchodziły w to wszystkie dni tygodnia – od poniedziałku  do niedzieli włącznie, poza okresami, gdy są ferie i wakacje). Nauczyciele  zostali wylosowani ze szkół, które również wytypowano do badania na drodze  losowania.
Duża grupa  badanych
        Badanie czasu pracy nauczycieli było  wieloetapowe: składało się m.in. z ankiety internetowej zrealizowanej na próbie  losowej 4762 nauczycieli z 921 szkół oraz wywiadów bezpośrednich na próbie 2617  nauczycieli z 477 szkół; wszystkie szkoły biorące udział w badaniu to szkoły dla  dzieci i młodzieży od szkół podstawowych po szkoły ponadgimnazjalne. Badanie  prowadzono od listopada 2011 r. do grudnia 2012 r. „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.