Fotowoltaika komunalna – czy się opłaca???

Mój znajomy podrzucił mi informacje o projekcie montażu paneli fotowoltaicznych na dachach budynków wielorodzinnych jednej ze spółdzielni w Szczecinie. Panele mają pozyskać energię, która zasilone zostanie oświetlenie na klatkach schodowych i piwnicach oraz windy.

Na osiedlu???

Projekt wydał mi się ciekawy i skierowałem do Pana Burmistrza zapytanie i prośbę o przeprowadzenie analizy wykonalności takiego projektu na naszym nowym osiedlu w kwartale Bankowa, Wyszyńskiego, PCK.

A może w ZWiK?

Podjąłem również inny temat. Wiemy, że bardzo wysokim kosztem działalności ZWiK jest energia elektryczna do zasilania pomp i innych urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych.

W związku z tym skierowałem zapytanie, czy ZWiK kiedykolwiek analizował możliwość zamontowania na swoim terenie farmy fotowoltaicznej w celu pozyskania energii do zasilania np. Stacji Uzdatniania Wody na ul. Grzybowej.

Bardzo jestem ciekaw odpowiedzi na te pytania.

 

Szanowny Panie Burmistrzu

Zwracam się z zapytaniem, czy istnieje techniczna możliwość zamontowania na dachach budynków nowego osiedla w kwartale Bankowa, Wyszyńskiego, PCK ogniw fotowoltaicznych. W ostatnim czasie czytałem o wielu tego rodzaju projektach na osiedlach z wieloma budynkami wielomieszkaniowymi. Energia pozyskiwana z tych ogniw zasila oświetlenie części wspólnych, dźwigi osobowe, oświetlenie wewnątrzosiedlowe. Chciałbym prosić o przeprowadzenie analizy, czy byłaby możliwość montażu takiego systemu na wspomnianym osiedlu, czy byłaby możliwość pozyskać środki zewnętrzne na takie przedsięwzięcie oraz czy taki projekt byłby opłacalny. Swoje pytanie kieruję z dwóch powodów: po pierwsze planowane podwyżki cen energii elektrycznej budzą moje obawy(kierowałem już pytanie o przewidywane koszty tej podwyżki i czekam na odpowiedź), po drugie wspieram działania innowacyjne.

Temat drugi

Chciałbym uzyskać wiedzę, czy kiedykolwiek przeprowadzano analizy w polickim ZWiK opłacalności zainstalowania na terenie zakładu farmy fotowoltaicznej, z której można by uzyskać energię do zasilania Stacji Uzdatniania Wody i innych urządzeń wodociągowych. Taka instalacja jest zamontowana w szczecińskim ZWiK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.