Mail od mieszkańca Gminy Police w sprawie odpadów

Otrzymałem dziś maila od Pana Marcina w sprawie opłat za gospodarowania odpadami i konsultacji społecznych w sprawie przyszłych opłat.

Mail adresowany jest tylko do mnie ale opatrzony jest nagłówkiem „Szanowni Radni”, stąd wniosek, że otrzymałem go nie tylko ja.

Panie Marcinie.

Dziękuję za Pana głos w sprawie. Z uwagą go odczytałem i analizuję Pana argumenty.

Poniżej treść wystąpienia Pana Marcina:

Szanowni Radni,

 

Zwracam się do Was, przede wszystkim jako reprezentantów interesów mieszkańców gminy, dzięki którym dzisiaj tutaj zasiadacie. Robię to ponieważ zaniepokoiła mnie informacja, że chcieliście podjąć uchwałę o podwyżce opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bez konsultowania tego z mieszkańcami, a przede wszystkim, że działacie zupełnie bezrefleksyjnie, lub z pominięciem interesu mieszkańców.

W 2013 roku, kiedy w całym kraju przeniesiono ten obowiązek na gminy, z dnia na dzień opłata, która wcześniej była pobierana przez firmy świadczące usługi wywozu odpadów, wzrosła 3 krotnie! W żaden sposób nie wpływając na lepszą jakość obsługi, czy pojawienie się dodatkowych możliwości wcześniej nie dostępnych. W moim przypadku opłata ta wynosiła 60 zł kwartalnie i obejmowała wywóz raz w tygodniu śmieci z pojemnika 125 l oraz odpadów segregowanych. Po zmianie wynosi 60 zł miesięcznie za dokładnie ten sam rodzaj usługi.

Wysokość stawki przyjęto uchwałą Rady Gminy nr XXVI/191/2012 na podstawie wyliczeń „zewnętrznej firmy“. Niestety informacja o firmie, która wykonała te wyliczenia nie jest ogólnie dostępna, jak również jej ekspertyza. Inne pytanie, jakie w tej sprawie się pojawia, to uzasadnienie korzystania z takiej ekspertyzy w sytuacji gdy Gmina posiada spółkę celową świadczącą ten rodzaj usługi. Na jej wiedzy i doświadczeniu należało się przede wszystkim oprzeć.

 Biorąc powyższe pod uwagę mam wątpliwość co do racjonalności i zasadności wysokości stawki, jak również poczucie „nabijania w butelkę“.

Obecne „konsultacje społeczne“ zarządzone przez Burmistrza Gminy Police wydają się być kpiną z mieszkańców i traktowaniem nas jak „dojne krowy“. Zakres zapytania dotyczy sposobu naliczania opłaty a nie jej wysokości, którą jak wcześniej wspomniałem, uważam już za wygórowaną a proponowany wzrost o 33% za pozbawiony racjonalnych i ekonomicznych pobudek. Od roku 2013 poziom inflacji jest na stałym poziomie a między rokiem 2013-2014 nie uległ zmianie. Poziom ceny paliwa od 2014 sukcesywnie spada. Płaca minimalna w tym okresie wzrosła jedynie o 4,1% a średnia pensja to nie całe 10%. Skąd zatem tak duży wzrost opłaty?

Burmistrz Gminy Police potrzebę podniesienia opłaty uzasadnia deficytem z tego zadania budżetowego gminy wynikającą z różnicy pomiędzy ilością osób zameldowanych a zadeklarowanych do odbioru. Jest to różnica hipotetyczna, bo nie została w żaden sposób potwierdzona, a co za tym idzie hipotetyczny jest także deficyt. Gdyby jednak okazało się, że są takie przypadki to niemoralnym i społecznie niesprawiedliwym byłoby przenoszenie ciężaru tych kosztów na osoby uczciwe.

Deficyt jest hipotetyczny również z tego powodu, że spółka gminna P.P.U.P. Trans-Net Spółka z o. o. zamknęła rok 2014 zyskiem netto w wysokości 428 652,67 zł a środki pieniężne na rachunkach bankowych i w kasie wykazała w wysokości 1.511.642,49 zł(!!). W sytuacji braków pieniędzy w budżecie gminy obowiązkiem Burmistrza jest pobranie dodatkowych środków w formie dywidendy ze spółek gminnych, a nie odkładanie ich na kapitał zapasowy spółki, który już przekracza 2 krotność kapitału podstawowego Spółki. Spółki gminne zgodnie z ustawą o samorządach są spółkami powoływanymi w celu zaspakajania potrzeb mieszkańców wobec czego nie są zorientowane na zysk.

Trzeba to jasno powiedzieć – pieniądze, których żąda dzisiaj od nas Burmistrz Gminy już zostały przez nas wpłacone i leżą na koncie spółki TRANS-NET i pewnie innych spółek gminnych. Zatem oczekiwać możemy obniżenia opłaty a nie podwyżki!

 

Do waszych obowiązków Rady Gminy, należy kontrolowanie spółek gminnych, co wiąże się z wiedzą na temat ich sytuacji finansowej. Najwyższym obowiązkiem jest dbanie o interes mieszkańców gminy, czego w tej sytuacji mam wrażenie nie czynicie. To radni, jako pierwsi powinni stawiać opór nieuzasadnionym podwyżkom, a także bezsensownym decyzjom organów spółek gminnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.