Na rowerze będzie bezpieczniej

Pod koniec maja złożyłem interpelację aby poprawić bezpieczeństwo rowerzystów jadących ścieżką rowerową wzdłuż ul. Siedleckiej. Ze środowiska rowerzystów polickich dobiegł bowiem do mnie sygnał, że coraz częściej dochodzi tam do sytuacji „stykowych” z autami wjeżdżającymi lub wyjeżdżającymi w okolicach szpitala i hali sportowej.

Otrzymałem odpowiedź, że podjęte zostaną działania aby dodatkowo wymalować przejazdy rowerowe specjalną czerwoną farbą w celu „uwydatnienia pierwszeństwa przejazdu w opisywanych miejscach”.

W końcowej części pisma zawarto, ze wszech miar słuszną moim zdaniem, uwagę o tym, że oznakowania drogowe nie zwalniają samych rowerzystów z obowiązku zachowania ostrożności. Postanowiłem zacytować tę uwagę w całości:

„Podsumowując, należy pamiętać, iż jakiekolwiek dodatkowe oznakowanie zastosowane na drogach może przyczynić się do rozproszenia uwagi kierujących pojazdami i być przyczyną powstawania konfliktów i kolizji w ruchu drogowym. Obecnie dąży się do minimalizacji stosowania znaków drogowych do niezbędnego minimum, aby kierowcy mogli w pełni skierować swoją uwagę na miejsca szczególnie niebezpieczne i obserwację otoczenia. W Policach w ciągu ostatnich trzech lat główną przyczyną kolizji z udziałem rowerzystów było wymuszanie i nie ustąpienie pierwszeństwa rowerzystów przy przekraczaniu jezdni. jako, że w dalszym ciągu są to niechronieniu uczestnicy ruchu drogowego, ponoszą przy starciu z pojazdem znacznie większe obrażenia. Powyższe potwierdza fakt, iż nic nie zastąpi zachowania zdrowego rozsądku i ograniczonego zaufania we wskazanych w meritum sytuacjach na drodze.”

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.