Nocna i świąteczna opieka zdrowotna – odpowiedź NFZ

W ubiegłym tygodniu wyciągnąłem ze skrzynki kopertę z listem od Pana Dyrektora Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie. Jest to odpowiedź na mój list, wysłany 7 marca, a dotyczący nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Policach. List zdecydowałem się wysłać po kilku sygnałach od mieszkańców, że coś jest nie tak. Sprawę opisałem rzeczonego 7 marca:

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Policach

Po co jest ta opieka?

Pan Dyrektor wyjaśnił, że nocna i świąteczna opieka zdrowotna (nisoz) przysługuje w przypadkach „nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia„, w sytuacjach zagrożenia życia, urazów, złamań, zatruć należy kierować się na izby przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy.

Jak i kto ja sprawuje?

NFZ zamawia nisoz na wolnym rynku, określając warunki w przetargu, m. in. kwalifikacje lekarzy(warunkiem jest zezwolenie na wykonywanie zawodu, nie ma warunków dotyczących stażu, uznania itp). Za każdego zgłoszonego przez oferenta specjalistę, są dodatkowe punkty na przetargu. Pan Dyrektor poinformował, że podmiot wykonujący nisoz w Policach zgłosił na przetargu 12 lekarzy pediatrów, w tym ośmiu w trakcie uzyskiwania specjalizacji. Łącznie, klinika wykonująca w Policach te usługi, zgłosiła 27 lekarzy. W latach 2015 i 2016 wykonano łącznie 19.909 porad lekarskich, co daje średnią 27 porad dziennie.

Odpowiedzi na moje pytania:

Pan Dyrektor odpowiedział na pytania, które postawiłem w swoim liście:

1 –  Czy podane na stronie www NFZ informacje o godzinach przyjęć pediatrów są zgodne i spójne z wymogami przetargu(konkursu ofert), który wyłonił operatora nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej(niśoz) w Policach?

odp.: „Informacje na stronach internetowych tutejszego OW NFZ: dla pacjentów – gdzie się leczyć – nocna i świąteczna opieka zdrowotna są aktualne.

2 – Czy NFZ przeprowadzał kontrole, czy operator niśoz w Policach prawidłowo wykonuje zlecone usługi?

odp.: W ramach bieżącej umowy OW NFZ nie przeprowadzał kontroli.

3 – Czy do NFZ trafiały skargi lub wnioski mieszkańców dotyczące kształtu i jakości świadczonych usług w ramach niśoz w Policach?

odp.:W wyniku analizy prowadzonego Rejestru Skarg i Wniosków w okresie 2016-2017 ustalono, że w omawianym czasie wpłynęła 1 skarga dotycząca realizacji świadczeń w punkcie nocnej opieki realizowanej przez podmiot Mediklinika Sp. z o. o. w Policach.

4 – Do kiedy obowiązuje obecna umowa z obecnym operatorem niśoz w Policach?

odp.: obecnie zawarta umowa obowiązuje do 31.03.2019 ale w związku z planowanym wprowadzeniem sieci szpitali termin ten może ulec zmianie.

Wnioski Pana Dyrektora:

Jedynym konkretnym wnioskiem płynącym z pisma jest jego nadzieja i przekonanie, że planowana zmiana organizacyjna, utworzenie sieci szpitali i przeniesienie do nich nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej usprawni jej działanie oraz, że nie można traktować nisoz jako miejsce do wypisywania recept i skierowań.

Moje wnioski:

Pismo Pana Dyrektora, choć bardzo uprzejme w tonie, niczego nie rozstrzyga.

Nie odniósł się Pan Dyrektor do podstawowego tematu, który był źródłem mojego wystąpienia – sygnałów związanych z niedostateczną wg mieszkańców, opieką pediatryczną.

Pismo ukazuje, że NFZ nie ma wiedzy, czy wyłoniony do obsługi nisoz realizuje swoją umowę prawidłowo, czy lekarze zgłoszeni w ofercie to ci sami lekarze, którzy dziś dbają o zdrowie mieszkańców Polic i ich dzieci, bo nie przeprowadza kontroli.

Dane o ilości porad są rzeczywiście imponujące ale w skali ponad sześćdziesięciotysięcznego Powiatu Polickiego już tak bardzo nie szokują. Rozumiem, że intencją było wskazanie, że skoro na tyle tysięcy porad, kilka lub nawet kilkanaście osób było niezadowolonych, nie ma się co martwić.

 

Wydaje mi się, że konieczne jest działanie szersze, na większą skalę, dlatego planuję przygotować kolejne wystąpienie do Pana Dyrektora i postaram się zebrać pod nim większą liczbę podpisów.

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.