Nowy Ratusz?

Jedną z pozycji inwestycyjnych w budżecie Gminy Police na rok 2014 było ocieplenie budynku Urzędu Gminy. Przyznam, że dość sceptycznie podchodziłem do tego zadania. Jeszcze w 2013 roku zrobiłem wyliczenia opłacalności takiego przedsięwzięcia i uznałem, że wielkość nakładów w stosunku do przewidywanych oszczędności, nie przyniesie korzyści. Jedynym pozytywnym skutkiem byłoby poprawienie estetyki budynku. Problem już się rozwiązał, bo ostatecznie zrezygnowano z realizacji tego docieplenia.

Wraz z moim kolegą radnym Michałem Rajewskim dyskutowaliśmy kilka dni temu o wyglądzie budynku Urzędu Gminy. Trzeba uznać, że nie jest to szczególnie urokliwa budowla i niewątpliwie nie należy do najbardziej estetycznych miejsc w Policach. Od kilku miesięcy pojawiają się głosy o konieczności zmiany tego wyglądu.

Nasza, z Michałem, dyskusja, doprowadziła w efekcie do stworzenia interpelacji, która wspólnie złożyliśmy do Pana Burmistrza o wykonanie jednak kilku działań, które polepsza obecny stan(interpelacja w załączeniu).

interpelacja kwiecien II 2014

RATUSZ

Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że co jakiś czas pojawiają się postulaty budowy ratusza miejskiego, bądź centrum administracyjnego, gdzie można by skupić wszystkie działające w Gminie Police instytucje – Urząd Gminy, Urząd Powiatowy, Urząd Stanu Cywilnego, Ośrodek Pomocy Społecznej, Urząd Pracy. Zwolennicy tego pomysłu argumentują, ze skupienie w jednym miejscu wszystkich wymienionych instytucji na pewno ułatwi mieszkańcom załatwianie spraw. Poza tym obecny budynek Urzędu Gminy nie daje możliwości stworzenia udogodnień tak, aby stał się on bardziej przyjazny dla interesantów.

Moja opinia w tej sprawie od lat jest niezmienna. Budowa ratusza(czy też centrum administracyjnego) powinna być zrealizowana ale dopiero wtedy, gdy wykonane zostaną inne, bardziej potrzebne, moim zdaniem, mieszkańcom zadania – przede wszystkim remonty i budowa dróg.  Być może warto też poszukać rozwiązań alternatywnych, np. wybudowanie takiego kompleksu przez podmioty prywatne i dzierżawa pomieszczeń biurowych? Albo zrobienie tej inwestycji w jakiejś formie partnerstwa publiczno-prywatnego na takiej zasadzie, że Gmina i prywatny podmiot podzielą się kosztami budowy kompleksu. Form i sposobów jest wiele. Jest też, jak sądzę, jeszcze sporo czasu na to, by się nad tym zastanawiać.

Załączam zdjęcie takiego kompleksu administracyjnego o nazwie Civic Center w mieście Sunderland w Anglii. Miałem kiedyś okazję zwiedzić to miejsce. Wszystkie instytucje publiczne tego miasta skupione są w jednym kompleksie budynków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.