Obywatelski projekt budowy pomnika

Na wtorkowej sesji Rady Miejskiej głosowany będzie m. in. obywatelski projekt uchwały dotyczący budowy w Policach pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.

indeks

Swój pogląd na temat potrzeby/konieczności uhonorowania „Dziadka” pomnikiem w naszym mieście wyraziłem już pod koniec stycznia we wpisie „Pomnikowy szał”

Pomnikowy szał…

 

Teraz stanę przed bardzo konkretną sytuacją, obywatelskim projektem uchwały zgłoszonym przez mieszkańców Polic.

http://bip.police.pl/uploads/files/pomnik.pdf

Jeszcze raz podkreślam, chciałbym, aby w Policach stanął pomnik Marszałka Piłsudskiego.

Tak jak w swoim wpisie ze stycznia, podtrzymuje deklarację działania w tym kierunku w przypadku, gdy powstanie obywatelski(społeczny) komitet budowy tego pomnika. Jak trzeba będzie, zorganizuje imprezy, na których będę zbierał pieniądze. Jak trzeba będzie, stanę na ulicznej kweście.

Józef Piłsudski jest moim autorytetem, a polskie międzywojnie, moim ulubionym okresem historycznym. Honorowe miejsca na półkach mojej biblioteczki zajmują prace Garlickiego, Ajnenkiela, Pobóg-Malinowskiego.

Natomiast nie zgadzam się zasadniczo z paragrafem 2 projektu tej uchwały w brzmieniu:

Paragraf 2. Inwestorem pomnika będzie Gmina Police, która poniesie koszty jego budowy.

Przy, oszacowanych przez wnioskodawców, kosztach budowy samego pomnika w kwocie 550 tys złotych, uważam, że obciążanie tym kosztem tylko budżetu Gminy Police, jest rozwiązaniem niedobrym.

Będę głosował przeciwko tej uchwale.

Jeden komentarz do “Obywatelski projekt budowy pomnika”

  1. Proponuje w wypadku budowy pomnika J.Pilsudskiego umieścić na cokole 379 nazwisk zabitych w czasie przewrotu majowego i skrytobojczo zamordowanych po nim.To fragment „złej historii” Polski i należy się głęboko zastanowić czy to osoba godna piedestalu w Policach.Poza tym jakie sa związki J.Pilsudskiego z naszym miastem. Pomnikomania kwitnie.Jestem zdecydowanie przeciw stawianiu pomnika temu człowiekowi w Policach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.