Smutny koniec(?) pomnika

W ubiegłym roku, na sesji Rady Miejskiej 24 czerwca 2021 r., Burmistrz Polic przedłożył projekt uchwały w sprawie nadania nazwy „Promenada im. Aleksandra Doby” oraz wzniesienia jego pomnika w Trzebieży. Trzebieska promenada otrzymała dumną i piękną nazwę Imienia Aleksandra Doby  …jednak pomnika na niej NIE BĘDZIE.

Na najbliższą sesję RM, 28 czerwca 2022, Burmistrz przedłożył kolejny projekt uchwały dotyczącej tej sprawy. Proponuje w niej WYKREŚLIĆ zapis o wzniesieniu pomnika Pana Olka na tej promenadzie.

W uzasadnieniu swojego wniosku Burmistrz pisze: „…na terenie działki nr 43, obręb Trzebież 2, nie może być wzniesiony obiekt budowlany będący pomnikiem. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na terenie tej działki ZAKAZUJE się zabudowy za wyjątkiem urządzeń oznakowania nawigacyjnego.”

Z doniesień prasowych wynika, że Burmistrzowi nie udało się uzgodnić możliwości budowy pomnika z Wodami Polskimi, które zarządzają tym terenem.

KOMENTARZ

Uzgodnienia takich spraw zwykle nie są łatwe. Zastanawiające jest jednak dlaczego Burmistrz najpierw zaproponował projekt uchwały uwzględniający budowę pomnika, wiedząc, że nie można go tam postawić. A dopiero po przyjęciu uchwały przystąpił do uzgadniania z Wodami Polskimi tej sprawy.

Trochę się tu kolejność pomieszała.

Najpierw uchwała, że pomnik będzie, potem zamówienie samego pomnika(obecnie schowany w jakimś magazynie), a dopiero potem uzgodnienia formalne.

Efekt? – taki jak zwykle…

PS – Byłem i jestem zwolennikiem upamiętnienia Pana Olka Doby. Podjąłem w tej sprawie kilka inicjatyw, m. in. proponując budowę pomnika ze środków społecznych, ze zrzutki, podejmowałem również starania, by w Policach powstał mural prezentujący Pana Olka. Wszystko po to, by ta idea była bardziej społeczna, by upamiętnienie naszego Wielkiego Podróżnika było bliższe mieszkańcom i pewnie również tańsze. Sprawy potoczyły się inaczej, a ich finał głosowany będzie na sesji 28 czerwca 🙁

Jestem gotowy by usiąść do stołu z mieszkańcami, radnymi, burmistrzem i wspólnie poszukać dobrego i akceptowanego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.