Zmarł Tadeusz Mazowiecki

Z ogromnym żalem i smutkiem odebrałem dziś rano wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera po 1989 roku. Tadeusz Mazowiecki był wielką postacią, liderem i intelektualnym przywódcą ideowo-politycznego środowiska, w którym funkcjonuję od lat młodości. Prywatnie zaś niezwykle sympatycznym i prawym człowiekiem. Miał 86 lat.

 

krótka notka biograficzna za Gazetą Wyborczą:

Tadeusz Mazowiecki urodził się 18 kwietnia 1927 r. w Płocku. W czasach PRL działał w środowiskach katolickiej inteligencji i opozycji demokratycznej. Studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, w latach 1946-1955 był członkiem Stowarzyszenia „PAX”. Początkowo działał w grupie tygodnika „Dziś i jutro”, wydawanego przez środowisko Bolesława Piaseckiego. Potem był zastępcą redaktora naczelnego, „Słowa Powszechnego”. W 1957 r. współzakładał warszawski Klub Inteligencji Katolickiej, a rok później – miesięcznik „Więź”, którego redaktorem naczelnym był aż do chwili internowania w stanie wojennym – czyli do 13 grudnia 1981 r.

Tadeusz Mazowiecki był posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji. Zasiadał w parlamencie w latach 1961-71 jako poseł z ramienia Koła Poselskiego „Znak”. W 1976 r. był jednym z sygnatariuszy protestu przeciwko zmianie Konstytucji. Do ustawy zasadniczej wpisano wówczas przewodnią rolę socjalizmu, kierowniczą rolę PZPR i przyjaźń ze Związkiem Radzieckim.

To wówczas przyszły premier wolnej Polski związał się mocno z opozycją demokratyczną. W 1980 r. został przewodniczącym komisji doradców Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. W latach 80. był głównym doradcą Lecha Wałęsy i Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność”.

Internowany w stanie wojennym, w 1989 r. uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu. Po wyborach 4 czerwca 1989 r. i upadku komunizmu Mazowiecki został pierwszym niekomunistycznym premierem rządu polskiego po drugiej wojnie światowej. Jego gabinet dokonał w krótkim czasie kluczowych reform zmierzających do przekształcenia Polski z kraju socjalistycznego w kraj demokratyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.