Rada Miejska jako „Klepalnia”?

Zaskoczyła mnie informacja, że 4 sierpnia odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Policach, zwołana na wniosek burmistrza. Zaskoczyła, bo harmonogram rocznych posiedzeń Rady przewiduje przerwę w okresie wakacyjnym i najbliższa sesja powinna się odbyć dopiero 30 sierpnia.

Zaskoczyła również dlatego, że akurat rozpoczynam urlop i w dniu sesji nadzwyczajnej będę z dziećmi na wyjeździe. Ale najbardziej zaskoczyła tym, co burmistrz pod obrady wnosi, a wnosi sprawy bardzo ważne. 

Oczywiście korona mi z głowy nie spadnie aby wziąć udział w tej sesji, bo od tego są radni. Ale! Absolutnie nie podoba mi się to, że burmistrz w środku sezonu urlopowego wrzuca Radzie Miejskiej tak ważne tematy do rozstrzygnięcia! I zostawia dosłownie trzy dni na ich analizę.

Na sesję przedstawiono trzy projekty uchwał.

  1. Pierwszy dosyć prosty, dotyczy poprawienia drobnych uwag wskazanych przez Regionalną Izbę Obrachunkową w uchwale podjętej w czerwcu w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami.
  2. Drugi jest już nieco poważniejszy, dotyczy wyrażenia opinii dotyczącej propozycji zmian w sieci obszarów Natura2000 na obszarze Ujścia Odry i Zalewu Szczecińskiego (w tym obszaru Gminy Police). Temat jest mi znany, bo proponowane(autorstwa Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska  zmiany otrzymaliśmy w połowie lipca, zdążyłem już się z tym zapoznać i wyrobić sobie zdanie w tej sprawie. Tu zagłosuję za ODRZUCENIEM proponowanych zmian, bo stoją one w kolizji z planami Naszej Gminy. 
  3. Trzeci projekt budzi jednak moje spore wątpliwości. Projekt uchwały dotyczy ODMOWY ustalenia lokalizacji budynku mieszkalnego w Policach na ul. Starzyńskiego. Do projektu, na szczęście, dołączono bardzo obszerne uzasadnienie. Droga sprawy jest bardzo zawiła, a decyzja ma rozstrzygnąć o powstaniu lub nie kolejnego budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, co jest niezwykle istotne dla naszych mieszkańców. Burmistrz i jego Urzędnicy, fachowcy w tej dziedzinie, proponują by dać NEGAT. Radni, którzy nie są fachowcami ale mają dbać o to, by mieszkańcom było lepiej, mają to „przyklepać”.

Co jeszcze dziwniejsze, w uzasadnieniu mamy informację, że „w dniu 28 lipca 2022 roku wysłano do wnioskodawcy pismo dotyczące przesunięcia terminu podjęcia uchwały o 30 dni” Zatem można chyba założyć, że temat może być rozstrzygnięty na sesji 30 sierpnia, co da radnym czas na dokładne i  dogłębne przeanalizowanie sprawy. 

Mimo to „każe” nam się decydować teraz, na chybcika. Nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to „wrzutka” burmistrza z założeniem, że radni w „trybie urlopowym” PRZYKLEPIĄ CO TRZEBA gładko i szybko. Co czyni z Rady Miejskiej „Klepalnię”, a nie organ samorządu działający w interesie mieszkańców.

Załączam ostatnią stronę uzasadnienia, gdzie zawarto podsumowanie wszystkich argumentów:

 

 

Problemy mieszkaniowe w Policach można rozwiązać

Jednym z najistotniejszych problemów trapiących Nasze Police jest niedobór mieszkań. Jak podaje Raport o Stanie Gminy Police na koniec 2021 roku na przydzielenie mieszkania komunalnego oczekiwało 257 wnioskodawców. Jest w Polsce wiele pomysłów, które pomagają gminom w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych. Trzeba je tylko rozpoznać i zacząć z nich korzystać

W ostatnich dniach czerwca w Katowicach odbyła się wielka międzynarodowa impreza 11. World Urban Forum (WUF11) organizowana przez jedną z agend ONZ. Wśród dziesiątek warsztatów, paneli, dyskusji zaprezentowano dziesiątki sprawdzonych rozwiązań, które są już w Polsce dostępne i realizowane, a które można śmiało zaszczepiać na nasz policki grunt.

1. Jedną z ciekawszych prezentacji, była zorganizowana przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów dyskusja o Nowoczesnym Budownictwie Modułowym, które zdobywa coraz większą popularność w świecie, głównie za sprawą niższych, niż w standardowym budownictwie, kosztów oraz szybszego czasu realizacji. W ramach modułowego budownictwa powstają osiedla mieszkaniowe, szkoły, szpitale.

Dyskusja pokazała, że mamy w Polsce energooszczędne technologie, partnerów biznesowych, brakuje jedynie dobrych modeli finansowania i upowszechnienia wiedzy w samorządach.

OSIEDLE MIESZKANIOWE: Powierzchnia użytkowa mieszkań: 8 142 m2, Liczba budynków: 4, Liczba mieszkań: 199, Liczba modułów: 203

2. I tu pojawiła się szansa i częściowa odpowiedź na powyższą wątpliwość. W trakcie Forum zaprezentowana została Krajowa Polityka Miejska 2030. Całkiem nieźle skonstruowana strategia dla miast i miasteczek, zakładająca tworzenie nowych i ułatwiająca dostęp do już istniejących instrumentów finansowania budownictwa mieszkaniowego. I tu znów ważna staje się kwestia upowszechnienia wiedzy w samorządach o założeniach tej strategii.

3. Warto też przyjrzeć się projektom już realizowanym w wielu miastach, jak chociażby Bytomski Model Dostępnego Mieszkalnictwa. Sprawdzone sposoby rozwiązywania problemu pustostanów i mieszkań do remontu są realizowane w Polsce, wystarczy je analizować i wdrażać podobne pomysły na swoim podwórku.

Co z tego wynika dla Polic?

Po pierwsze trzeba czerpać wiedzę. Trzeba podglądać rozwiązania w innych gminach, trzeba analizować strategie, trzeba wysyłać swoich przedstawicieli na takie konferencje jak WUF11. Trzeba też ukierunkować działanie urzędników gminnych, może nawet powołać kogoś specjalnie do takich zadań, aby szukali, analizowali i składali propozycje rozwiązań na lokalnym rynku.

Są pomysły, są programy, są instrumenty wsparcia finansowego – trzeba tylko po nie sięgać.