Problemy mieszkaniowe w Policach można rozwiązać

Jednym z najistotniejszych problemów trapiących Nasze Police jest niedobór mieszkań. Jak podaje Raport o Stanie Gminy Police na koniec 2021 roku na przydzielenie mieszkania komunalnego oczekiwało 257 wnioskodawców. Jest w Polsce wiele pomysłów, które pomagają gminom w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych. Trzeba je tylko rozpoznać i zacząć z nich korzystać

W ostatnich dniach czerwca w Katowicach odbyła się wielka międzynarodowa impreza 11. World Urban Forum (WUF11) organizowana przez jedną z agend ONZ. Wśród dziesiątek warsztatów, paneli, dyskusji zaprezentowano dziesiątki sprawdzonych rozwiązań, które są już w Polsce dostępne i realizowane, a które można śmiało zaszczepiać na nasz policki grunt.

1. Jedną z ciekawszych prezentacji, była zorganizowana przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów dyskusja o Nowoczesnym Budownictwie Modułowym, które zdobywa coraz większą popularność w świecie, głównie za sprawą niższych, niż w standardowym budownictwie, kosztów oraz szybszego czasu realizacji. W ramach modułowego budownictwa powstają osiedla mieszkaniowe, szkoły, szpitale.

Dyskusja pokazała, że mamy w Polsce energooszczędne technologie, partnerów biznesowych, brakuje jedynie dobrych modeli finansowania i upowszechnienia wiedzy w samorządach.

OSIEDLE MIESZKANIOWE: Powierzchnia użytkowa mieszkań: 8 142 m2, Liczba budynków: 4, Liczba mieszkań: 199, Liczba modułów: 203

2. I tu pojawiła się szansa i częściowa odpowiedź na powyższą wątpliwość. W trakcie Forum zaprezentowana została Krajowa Polityka Miejska 2030. Całkiem nieźle skonstruowana strategia dla miast i miasteczek, zakładająca tworzenie nowych i ułatwiająca dostęp do już istniejących instrumentów finansowania budownictwa mieszkaniowego. I tu znów ważna staje się kwestia upowszechnienia wiedzy w samorządach o założeniach tej strategii.

3. Warto też przyjrzeć się projektom już realizowanym w wielu miastach, jak chociażby Bytomski Model Dostępnego Mieszkalnictwa. Sprawdzone sposoby rozwiązywania problemu pustostanów i mieszkań do remontu są realizowane w Polsce, wystarczy je analizować i wdrażać podobne pomysły na swoim podwórku.

Co z tego wynika dla Polic?

Po pierwsze trzeba czerpać wiedzę. Trzeba podglądać rozwiązania w innych gminach, trzeba analizować strategie, trzeba wysyłać swoich przedstawicieli na takie konferencje jak WUF11. Trzeba też ukierunkować działanie urzędników gminnych, może nawet powołać kogoś specjalnie do takich zadań, aby szukali, analizowali i składali propozycje rozwiązań na lokalnym rynku.

Są pomysły, są programy, są instrumenty wsparcia finansowego – trzeba tylko po nie sięgać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.