Organizacja sesji Rady Miejskiej w marcu

Zapytano mnie dzisiaj o plany dotyczące organizacji sesji Rady Miejskiej w Policach, która jest przewidziana na 24 marca 2020. Oczywiście pytanie zadano w kontekście sytuacji sanitarno-epidemiologicznej. Na dziś, mniej więcej, wiem jakie projekty uchwał zostaną skierowane do Rady. Część z nich zostanie przesunięta na sesję kwietniową. Wiem zatem, jaki zakres merytoryczny i które Komisje Rady będą musiały wykonać swoją statutową pracę.

Wobec tego, moje plany są takie:

POSIEDZENIA KOMISJI

Planuję odwołać posiedzenia tych komisji, które nie będą musiały merytorycznie analizować projektów uchwał przedstawionych na sesję. Najprawdopodobniej zatem zostaną odwołane posiedzenia Komisji Rewizyjnej, Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, Komisji Zdrowia i Porządku Publicznego oraz Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. Posiedzenia pozostałych komisji odbędą się w dużej sali obrad. Przed posiedzeniem sala zostanie wywietrzona, do dyspozycji radnych będą środki dezynfekujące. Nie zostaną przygotowane napoje(kawa).

SESJA RADY(w miarę możliwości) BEZ PUBLICZNOŚCI

Chciałbym, aby sesja Rady Miejskiej odbyła się z minimalnym udziałem publiczności. Dlatego nie wyślę tradycyjnych zaproszeń do udziału w posiedzeniu do jednostek pomocniczych(Rady Sołeckie, Rady Osiedli) i innych instytucji, które zwyczajowo są zapraszane. Oczywiście jest opublikowane zawiadomienie o terminie sesji.

Nie mogę i nie chcę zamykać możliwości wzięcia udziału w sesji dla zainteresowanych mieszkańców naszej Gminy, jednak apeluję, by w tych specjalnych okolicznościach wybrać raczej bezpieczne śledzenie obrad transmisji na żywo w internecie w domu.

Mediom pozostawiam wolną rękę.

Zwróciłem się do Burmistrza Polic, by delegował na obrady tylko tych urzędników, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie projektów uchwał rozpatrywanych na sesji. Nie zaproszę również przedstawicieli instytucji i spółek gminnych.

W trakcie sesji nie będzie kawy, wody w dzbankach(postawimy wodę w butelkach).

Przed wejściem na salę obrad, każdy uczestnik obowiązkowo użyje środków do dezynfekcji rąk. Sala obrad będzie wywietrzona.

INNE DZIAŁANIA

  • W miniony poniedziałek odwołałem wyjazd studyjny radnych do Świnoujścia, planowany na przyszły tydzień.
  • Odwołałem też wszystkie marcowe „Lekcje o samorządzie” jakie prowadzę dla uczniów polickich szkół.
  • Zaprosiłem do udziału w sesji Panią Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej aby przedstawiła Radzie Miejskiej sytuację, jednak w związku z tym, że służba ta jest obecnie bardzo zajęta, być może wizyta jej przedstawiciela nie dojdzie do skutku.

Sytuacja jest dynamiczna, być może nadchodzące dni sprawią, że będę musiał zmienić plany albo wprowadzić dodatkowe działania. Na dziś, plan na marcową sesję jest taki, jak przedstawiłem powyżej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.