Pomoc małym przedsiębiorom z Polic potrzebna NATYCHMIAST

Przez minione dwa dni odbyłem kilkadziesiąt rozmów z polickimi mikroprzedsiębiorcami. Od jednoosobowych działalności, po niewielkie zakłady usługowe zatrudniające po kilka osób. Część już się zamknęła, część zrobi to za chwilę. Właściciele, ludzie energiczni, pracowici i twórczy, dosłownie, ledwo żyją. Koronakryzys spadł na nich jak grom z jasnego nieba.

Ich pracownicy są jeszcze bardziej przerażeni. Kłopoty ich szefów zapoczątkują reakcję łańcuchową. Za małymi firmami, w poważne tarapaty wpadną ich pracownicy. Tylko w tej wąskiej grupie, z którą rozmawiałem, to będzie kilkaset osób, Policzan! TRZEBA RATOWAĆ MAŁE FIRMY I MIEJSCA PRACY, KTÓRE UTRZYMUJĄ!

Ci przedsiębiorcy oraz ich pracownicy są polickimi podatnikami. Z ich działalności, z ich pensji zasilany jest budżet Gminy Police.

Małe firmy są bardzo wrażliwe na wszelkie zawirowania. Już po kilku dniach przestoju pojawiają się kłopoty z płynnością, co szybką ścieżką prowadzi do bankructwa.

Oto kilka cytatów z moich rozmów z przedsiębiorcami:

Zero dochodów, a koszty najmu, 6 osób na umowie o pracę, Plus ja , Zusu prawie 5000 tyś, a zakład stoi”

„Na Targowisku hula jako tako spożywka i mięso. Inni nie mają ruchu. Niektórzy zamykają wcześniej. Inni całkiem zamknęli. Kolega mi mówił, że w tym tygodniu miał taki dzień, że nie sprzedał NIC. Nie zarobią nie tylko na dzierżawę, Zusy, nie zarobią na życie.”

„Tragedia, wiesz branża fotografii umarła. Odwołane sesje, w przedszkolach odwołane wszystko, nawet pogrzeby w kaplicy na centralnym, wiec generalnie bez pracy.”

„Na chwile obecną pracuje w lokalu tylko jedna osoba, która przygotowuje potrawy i rozwozi je po klientach. Jeśli w ogóle jakieś zamówienia wchodzą. Reszta pracowników najzwyczajniej nie pracuje bo restauracja nie zarabia na nich, a świadczenia płacić trzeba.” 

„Nie zarabiam, Imprezy poodwoływane, zajęcia również, wejścia indywidualne niemożliwe. Zatem zero dochodów

Obroty nam spadły o 80%. Pracownicy na wolnym w domach”

„Panie Grzegorzu, do wczoraj jeszcze byliśmy otwarci ale od dziś do 27 marca mamy zamknięte. Będą schody z czynszem”

„Zamykam w przyszłym tygodniu, bo to nie ma sensu. 8 pracowników, pensje 18 tys, Zusy 8 tys, plus ja ZUS 1,5 tys., rata leasingu 1,5 tys, Jak ogłosili stan zagrożenia, klienci zniknęli, a jeszcze trzeba było pooddawać pieniądze za zapłacone z góry usługi na cały miesiąc. Od tygodnia mam utarg po 60-90 zł dziennie. Całe szczęście, że pracownice mają małe dzieci, to poszły na te zasiłki opiekuńcze, a i tak by nie miały co robić. Jak wszystko nie ruszy za miesiąc, muszę zwolnić ludzi, bo nie będzie kasy na nic. A jak nie ruszy za 2 miesiące, to znikam z rynku.”

„Każdy czeka na wiosnę, bo zima zawsze jest gorsza a zwłaszcza styczeń i luty
U nas te 2 miesiące były słabe, jak każdego roku.
Też zawsze czekamy, aż szybko miną, żeby zacząć coś zarabiać.
Lipa jest Grzechu na prawdę. Nikt nie chce nikogo naciągać, bo jest okazja…. ale jak my prowadzimy lokal już 19 lat, to 1szy raz w karierze stanęliśmy w takiej sytuacji.”

„Może rzeczywiście nieoprocentowana pożyczka to nie głupi pomysł na przetrwanie z odroczoną spłatą, na 3-4 miesiące, to bym się pisał bo już kasę po rodzinie pożyczam”

Te podmioty potrzebują pomocy natychmiast. W ich sytuacji każdy zmniejszony wydatek będzie decydował o tym, czy przetrwają kryzys. Z losem firm wiąże się los ich pracowników. Pomoc  rządowa, mgliście zarysowana podczas środowych konferencji prasowych premiera i ministrów, jest jeszcze odległa. Czekamy na konieczne regulacje prawne. A czas goni. Wypłaty za moment na pierwszego, do 10 kwietnia ZUS-y. To będzie ostatnia chwila na pomoc, bo do następnych „zusów” większość nie dotrwa.

Dlatego na piątkowe spotkanie z Burmistrzem pójdę z takimi propozycjami:

 – czynsze dzierżawne za drugi kwartał dla firm zamkniętych lub tych, którym spadły obroty o ponad 50% – 1 zł miesięcznie

Tu koniecznie trzeba nakłonić również polickie Spółdzielnie, by przyjęły takie same zasady!!!

 – umorzenie podatku od nieruchomości za drugi kwartał dla firm zamkniętych lub tych, których obroty spadły o ponad 50% 

 – opłaty za koncesje na sprzedaż alkoholu dla firm zamkniętych za drugi kwartał – 1 zł

 – utworzenie funduszu nieoprocentowanych pożyczek z odroczoną spłatą do 10 tys. dla firm zamkniętych lub tych, których obroty spadły o ponad 50% na ratowanie płynności finansowej

 – umorzenie podatku od środków transportowych za drugi kwartał dla firm zamkniętych lub tych, których obroty spadły o ponad 50%

 – elastyczne podejście do rozliczeń za odbiór przez Trans-Net w drugim kwartale odpadów od przedsiębiorców zamkniętych lub tych, których obroty spadły o ponad 50% (rekompensata utraconych wpływów dla Trans Net z budżetu Gminy)

 – opracowanie i opublikowanie na stronie www Gminy informatora dla pracowników zwolnionych lub przebywających na urlopach bezpłatnych gdzie mogą się ubiegać o wsparcie finansowe

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.