Panel Obywatelski

Wprowadzenie w Policach techniki zwanej Panelem Obywatelskim umieściłem w moim osobistym programie wyborczym. Chciałbym bowiem aby realizowane były kolejne, po Polickim Budżecie Obywatelskim, kroki aktywizujące naszą społeczność do udziału w życiu Gminy Police.

Paneliści wybierani są losowo

Panel Obywatelski to technika podejmowania ważnych dla miasta decyzji przy współudziale mieszkańców. Uczestnicy panelu wyłaniani są losowo. W losowaniu uwzględnia się kryteria demograficzne, miejsce zamieszkania (dzielnica), płeć, grupa wiekowa i poziom wykształcenia.

 

JAK PRZEBIEGA PANEL OBYWATELSKI

Paneliści  spotykają się kilkukrotnie. Spotkania mogą być podzielone na 2 części: edukacyjną i deliberacyjną (dyskusyjną). W pierwszej części udział w spotkaniach biorą eksperci z dziedzin związanych z tematem panelu. Opowiadają uczestnikom panelu o istniejących  już rozwiązaniach. Swoje wystąpienia prezentują także przedstawiciele stron, tj. instytucji realizujących swe działania w zakresie tematów panelu.

W drugiej, deliberacyjnej części panelu uczestnicy debatują nad rozwiązaniami pod okiem neutralnych facylitatorów (moderatorów). Celem tych spotkań jest przygotowanie przez panelistów rekomendacji dla władz gminy dotyczących omawianego tematu. Rekomendacje poparte przez 80% panelistów zostają wpisane do raportu końcowego. Władze Gminy muszą zobowiązać się, że zaakceptowane przez panelistów rozwiązania zostaną włączone do strategii dotyczącej rozwiązania omawianego problemu.

Za udział w panelu mieszkańcy otrzymują wynagrodzenie.

 

PO CO NAM PANEL OBYWATELSKI?

Panel Obywatelski analizuje problemy ważne dla miasta i gminy, np. takie jak komunikacja zbiorowa w mieście czy wpływ smogu na zdrowie.

Technikę Panelu Obywatelskiego z powodzeniem stosuje już wiele miast w Polsce. Pozwala ona z jednej strony poznać władzom opinie mieszkańców w danej tematyce, z drugiej, władze uzyskują podpowiedzi wprost płynące od mieszkańców w jakim kierunku powinny podążać zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.