Wzorcowa komora śmietnikowa na Dąbrówce.

Zupełnie przypadkowo odkryłem konkurs grantowy jednego z dużych banków w Polsce pt. „Tu mieszkam, tu zmieniam”. W ramach tego programu można zdobyć grant nawet do 20 tys. złotych.  Program finansuje projekty m. in.  w kategoriach:

 – zagospodarowanie lokalnej przestrzeni publicznej, poprawa jej estetyki, czystości, funkcjonalności

 – poprawa jakości życia

 – zwiększenie zaangażowania społecznego w kulturę i sztukę

Nabór wniosków trwa do 23 listopada 2014 roku.

Połączyć dwie koncepcje

W ostatnim czasie pracowałem nad dwoma projektami dla mojego osiedla. Pierwszy dotyczył urządzenia placu zabaw dla dzieci, drugi, który opracowałem wspólnie z moim kolegą Michałem Rajewskim, dotyczył rozwiązania problemu zdewastowanych śmietników i próby poprawy tego stanu.

W tym roku udało się zdobyć środki na urządzenie placu zabaw dla dzieci na podwórku pomiędzy posesjami Boh. Westerplatte 23-25-27 i Odrzańska 20-22-24.  http://grzegorzufniarz.pl/plac-zabaw-juz-gotowy/

W grudniu 2013 roku wraz z Michałem Rajewskim napisaliśmy i przedłożyliśmy Panu Burmistrzowi program rewitalizacji obiektów śmietnikowych.  http://grzegorzufniarz.pl/smietniki-moga-wygladac-inaczej/

Plac zabaw funkcjonuje i cieszy się dużą popularnością wśród dzieci. Jednak nadal problemem jest to, że w bezpośrednim sąsiedztwie placu jest zlokalizowany brzydki i zdewastowany śmietnik.

Analizując program grantowy doszedłem do wniosku, że można połączyć obydwie sprawy i doprowadzić do kompleksowego rozwiązania problemów tej części naszego osiedla.

Wniosek o grant

Postanowiłem więc napisać wniosek o grant w kwocie 20 tys. złotych na modernizację tego śmietnika. W mojej koncepcji chodzi o utworzenie estetycznej i funkcjonalnej komory śmietnikowej,  która z jednej strony będzie wygodna i łatwa w obsłudze dla mieszkańców, z drugiej nie będzie kłopotów z jej obsługą związaną z wywozem odpadów. A najważniejsze, że teren stanie się bezpieczniejszy i bardziej estetyczny. Dzieci bawiące się na placu zabaw nie będą narażone na negatywne skutki lokalizacji śmietnika(brzydkie zapachy, korzystanie z różnych „skarbów” znalezionych na śmietniku, którymi dzieci mogą się bawić). Jednocześnie, w przypadku powodzenia projektu, nowa komora śmietnikowa mogłaby być budowlą wzorcową, wyznaczającą w jaki sposób można zagospodarować inne zdewastowane śmietniki na terenie mojego osiedla, a jest ich kilka.

W tej chwili jestem na etapie uzgadniania kształtu takiej komory śmietnikowej. Musi ona być tak zorganizowana, by można było swobodnie wywozić odpady, zarówno komunalne, zmieszane, jak i te pochodzące z segregacji.

Następnie chciałbym szybko skonsultować koncepcję z mieszkańcami okolicznych budynków, bo to oni przecież będą korzystali z tego miejsca. Planuję w przyszłym tygodniu odwiedzić sąsiadów i przedstawić im koncepcję.

Poszukuję również partnera do realizacji tego projektu. Wnioski grantowe mogą składać stowarzyszenia, fundacje posiadające osobowość prawną. Prowadzę obecnie rozmowy z lokalnymi stowarzyszeniami, do których zwróciłem się o pomoc, ponieważ ja sam, jako osoba prywatna nie mogę złożyć tego wniosku. Mam jednak nadzieję, że szybko uda się znaleźć odpowiedniego partnera i złożyć wniosek.

Jeżeli się to wszystko uda, będę się zwracał o pomoc, bo wnioski, prócz oceny kapituły konkursu będą również poddawane ocenie internautów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.