Zagadka na piątek – ROZWIĄZANIE

Wczoraj zaproponowałem zagadkę na piątek. Pytanie brzmiało:

Jaka jest różnica pomiędzy KPO(Krajowy Program Odbudowy), a FO (Fundusz Odbudowy)???

Rozwiązanie:

Fundusz Odbudowy – to bezprecedensowy mechanizm unijnej pożyczki. Wszystkie kraje członkowskie, solidarnie zaciągną pożyczkę w wysokości 750 mld Euro. Środki z tej pożyczki przeznaczone zostaną na wsparcie wszystkich krajów członkowskich w odbudowie po pandemii koronawirusa w formie dotacji i pożyczek. Dług Unia będzie zwracała wspólnie między 2028 -2058. 

Aby pożyczka doszła do skutku, musi być zatwierdzona przez parlamenty WSZYSTKICH krajów członkowskich. Stąd zapowiadane głosowanie w polskim Sejmie.

Krajowy Plan Odbudowy nie podlega decyzjom polskiego parlamentu. To plan wydatkowania unijnych środków (pochodzących z Funduszu Odbudowy) przygotowywany przez polski rząd dla Komisji Europejskiej i przez Komisję zatwierdzany.

KPO nie podlega głosowaniu w Sejmie, ale podlega konsultacjom, które są częścią procedury wymaganej przez Komisję Europejską. Masowy udział w tych konsultacjach może być sposobem na to żeby polskiemu rządowi, ale także Komisji Europejskiej zasygnalizować, że coś z tym planem jest nie tak. W konsultacjach może wziąć udział KAŻDY OBYWATEL POLSKI

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.