Radni o Białej…

Na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Policach z inicjatywy radnego Andrzeja Rogowskiego pojawił się projekt stanowiska radnych Rady Miejskiej w sprawie rozstrzygnięcia konkursu na stanowiska dyrektora Białej szkoły.

Projekt nie był zgłoszony oficjalnie do porządku obrad, zatem nie był przedmiotem obrady Rady. Radny Andrzej Rogowski odczytał tekst, a następnie przekazał wszystkim radnym. Kto chciał, apel podpisał. Mój podpis był dziewiąty(na 21 radnych).

W sprawie Białej i faktu nie wybrania w konkursie Pani Beaty Golisowicz wypowiedział się również radny Janusz Chmielewski. Potępił on decyzję komisji konkursowej, a winą za tę złą decyzję obarczył Starostę i środowisko rządzącej powiatem polickim PO.

Ja również wyraziłem dziś swoją ocenę wyników konkursu na dyrektora Białej(choć raczej symbolicznie niż werbalnie). Uważam bowiem, iż źle się stało, że dyrektorem Białej nie jest już Pani Beata Golisowicz.

Merytoryczne decyzje rady podjęte na dzisiejszej sesji opiszę w oddzielnym wpisie.

Dwie akcje – jeden cel

Po czwartkowej decyzji komisji konkursowej w sprawie wyboru dyrektora Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza(popularnej Białej) przegranej Pani  Beaty Golisowicz, dotychczasowej Dyrektorki szkoły, w internecie nadal wrze.

Wykrystalizowały się dwa duże środowiska skupione na Facebooku, które postulują organizację konkretnych działań w ramach protestu przeciw decyzji o wyborze dyrektora.

Grupa „Policzanie decydują!” organizuje akcję poparcia dla Pani Golisowicz w dniu rozpoczęcia roku szkolnego. Zwołują uczniów, nauczycieli, rodziców, absolwentów szkoły, aby przyszli na rozpoczęcie roku ubrani na czarno. Dziś grupa uzyskała zgodę szkoły w Loecknitz(tam rok szkolny trwa już od dwóch tygodni), aby polscy uczniowie tej szkoły(są jednocześnie uczniami Białej) mogli przyjechać na rozpoczęcie roku szkolnego do Polic pod warunkiem, że przyniosą pisemne usprawiedliwienie od rodziców.

https://www.facebook.com/pages/Policzanie-decyduj%C4%85/677728195589506

„Police decydują!” zyskali ponad 730 zwolenników.

Druga grupa, skupiona w fejsbukowym profilu „Beata Golisowicz na dyrektora” zebrała już grupę 817 zwolenników i zachęca do wzięcia czynnego udziału w proteście 28 sierpnia pod siedzibą Starostwa Powiatowego. W tym dniu ma się odbyć posiedzenie Zarządu Powiatu, na którym ma być zatwierdzona decyzja komisji konkursowej.

Grupa postuluje i apeluje do starosty o to by zmienił decyzję komisji konkursowej.

https://www.facebook.com/BeataGolisowiczNaDyrektora

Zapowiada też akcję plakatową w Policach: „Planujemy 'zaplakatowac’ Police plakatami wielkości A3 informującej mieszkańców o tym co się stało…”

Jutro, tj. 27 sierpnia o godzinie 20.00 na boisku przy Białej grupa organizuje spotkanie wszystkich zwolenników Pani Golisowicz.

Spontaniczna akcja sprzeciwu po wyniku konkursu na dyrektora Bialej.

Po ogłoszeniu wyników konkursu na dyrektora Zespołu Szkół im. I. Łukasiewicza, popularnej Białej, w Policach zawrzało. W kilka godzin po upublicznieniu informacji w internecie zawiązała się grupa pod nazwą „Policzanie decydują!”, która zyskuje z godziny na godzinę coraz szersze poparcie(niemal 500 głosów poparcia w niecałą dobę!).

https://www.facebook.com/pages/Policzanie-decyduj%C4%85/677728195589506?fref=ts

„Policzanie decydują!” chcą podjąć konkretne działania aby zamanifestować swoje niezadowolenie z wyników konkursu na dyrektora Białej.

Pierwszą akcją ma być zwołanie na rozpoczęcie roku szkolnego w Białej uczniów, ich rodziców, absolwentów i sympatyków. Organizatorzy proszą, by wszyscy przyszli na tę uroczystość ubrani na czarno. Ma to symbolizować niezadowolenie z decyzji powiatu i żal oraz solidarność z Panią Beatą Golisowicz, ustępującą(przegrała konkurs) dyrektorką Białej.

„Policzanie decydują!” coraz głośniej i śmielej mówią o zorganizowaniu referendum w sprawie odwołania Rady Powiatu Polickiego. Chcą w ten sposób wyrazić ocenę działania Starosty i Zarządu Powiatu(Zarząd i Starosta wybierani są przez większość w Radzie Powiatu).

Inicjatywa „Policzanie decydują!” jest bardzo ciekawa, z wpisów i głosów poparcia wynika, że skupia zarówno młodych ludzi, uczniów, absolwentów, jak i osoby starsze. Wszystkich łączy niezadowolenie z wyniku konkursu na dyrektora Białej i szerzej z funkcjonowania Starostwa.

PS – jestem jedną z tych 500 osób popierających inicjatywę.

Dziękuję Pani Beacie Golisowicz

Z wielkim smutkiem przyjąłem wyniki konkursu na dyrektora „Białej” szkoły w Policach. Z tą szkolą jestem silnie związany emocjonalnie i mam do niej ogromny sentyment. Moja mama tam uczyła matematyki, mój tata prowadził tam stołówkę szkolną, ja i moja żona jesteśmy jej absolwentami.  Zawsze uważałem, że te cztery lata w Białej, to był najwspanialszy okres moim edukacyjnym życiu.

Pani Beata była świetnym dyrektorem. Z wielką wprawą łączyła zdolność zarządzania szkołą, świetnie rozwijała jej poszczególne elementy(Podgrodzie, basen, internat, boiska, hala), a jednocześnie szczególnie  dbała o dydaktyczną rolę szkoły, co potwierdzają wyniki nauczania, szeroki zakres klas profilowych i zajęć dodatkowych.

Sądzę, że śmiało można Panią Beatę ustawić w jednym szeregu z Panem Jerzym Kliszewskim legendarnym już dyrektorem Białej.

Nie chcę ocenić stylu i sposobu przeprowadzenia konkursu oraz faktu, że przedstawiciele Starostwa i kuratorium nie poparli Pani Beaty. Niech to ocenią mieszkańcy w najbliższych wyborach.

Rada pedagogiczna, branżowe związki zawodowe, rodzice i uczniowie murem stali za Panią Beatą i to jest jej wielkie zwycięstwo.

Dziękuję Pani Beacie za owocne 10 lat kierowania szkolą. Dziękuję Pani Beacie za to, że mimo wielu przeciwności i kłopotów zawsze kierowała się dobrem szkoły i zachowywała przy tym wielką przyzwoitość.

Za to wszystko Pani Beato DZIĘKUJĘ.

„Rozpiska” na wtorkową sesję Rady Miejskiej

Na pierwszej, po przerwie wakacyjnej, sesji Rady Miejskiej zaplanowano 13 punktów merytorycznych do rozpatrzenia przez radę i tradycyjnie sprawozdanie Burmistrza.

O projekcie dotyczącym współfinansowania przez Gminę przyłączy do kanalizacji już wspominałem.

Poza tym przewiduje się następujące punkty obrad:

1. Zmiany w budżecie i w wieloletniej prognozie finansowej – zmiany wynikają głownie z przesunięcia oszczędności powstałych po przetargach na inne zadania oraz rozliczanie projektów ze wsparciem środkami zewnętrznymi. Niestety w tym roku znika zadanie „Budowa parkingu przy ul. PCK”, powód – brak zgody na budowanie parkingu bliżej granicy działki sąsiedniej nieruchomości.

2. Uchwały drogowe – wśród tych uchwał m. in. zmiana nazwy ulicy w Trzebieży z Długiej na Jachtową oraz dwie uchwały regulujące status prawny dróg na terenie Gminy Police.

3. Uchwały porządkujące kwestie prawne – planowane są poprawki lub ujednolicenie dokumentów prawa miejscowego: regulaminu przyznawania stypendiów(podwyższenie górnej stawki z 2 do 3 tys. zł), ujednolicenie sieci punktów przedszkolnych, uchwalenie „Regulaminu cmentarzy komunalnych”, zmiana statutu sołectwa Przęsocin, zmiana uchwały o sporządzaniu zmian miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Zmiany Miasto i Gmina Police I”

4. Uchwała wypowiadająca część udziałów w Powiatowym Banku Spółdzielczym(na kwotę 250 tys. złotych)

5. Uchwała w sprawie repatriacji* Pani Ludmiły Mirzojan z Kazachstanu. W ramach tej repatriacji Gmina zobowiązuje się dać Pani Ludmile mieszkanie komunalne oraz pomoc doraźną przez 12 miesięcy po przesiedleniu się. Uchwała przedstawiona z inicjatywy polickiego koła Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

* – Repatriacja (łac. repartiatio) – powrót do kraju ojczystego osób (np. jeńców wojennych, osób internowanych lub przymusowo przesiedlonych), które wskutek różnych przyczyn znalazły się poza jego granicami[1].- źródło Wikipedia

Projekty uchwał zamieszczone są w gminnym BIP-ie  http://www.bip.police.pl/?cid=83&bip_id=5995

Wsparcie finansowe gminy przy przyłączaniu się do kanalizacji

Na najbliższej sesji Rady Miejskiej(wtorek 27 sierpnia) m. in. podjęta ma być uchwała w sprawie partycypacji Gminy Police w kosztach wykonania przyłączy do sieci kanalizacji sanitarnej w 2013 roku.

Mała ilość użytkowników sieci kanalizacyjnej staje się coraz poważniejszym problemem dla ZWiK i dla Gminy Police. Według danych ZWiK w północnej części gminy objętej siecią kanalizacyjną podłączonych jest tylko 66% gospodarstw domowych(w samej Trzebieży 64%). Ma to wymierne skutki finansowe. Ścieków w sieci jest mało i powoduje to wyższe koszty utrzymania i eksploatacji sieci kanalizacyjnej.

Pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest wprowadzenie systemu zachęt do podłączania się do kanalizacji. Według programu mieszkańcy pokryją jedynie 25% kosztów budowy przyłącza. Pozostałe 75% pokryje budżet gminy ale nie w całości, gdyż Gmina Police złożyła aplikację do Funduszu Ochrony Środowiska na wsparcie tego programu.

Program skierowany jest do mieszkańców całej Gminy Police, a realizatorem budowy przyłączy ma być Policki ZWiK. Nie można skorzystać z dofinansowania podłączenia jeżeli w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza.

Szczegóły projektu uchwały oraz regulaminu programu można znaleźć pod tym linkiem http://www.bip.police.pl/?cid=83&bip_id=5995

Omówienie pozostałych projektów uchwał na najbliższą sesję w kolejnym wpisie.